Sahip olduğunuz giysilerden en iyi şekilde faydalanarak yepyeni bir görünüm kazanabilirsiniz. İşte giysilerinize özen göstermenin ve onları düzenlemenin 7 yolu.

 

Dolaplarınız giysi dolu olmasına rağmen giyecek hiçbir şey bulamadığınızdan hiç şikayet ettiğiniz oldu mu? Gardırobunuza yeni bir soluk getirecek rehberimiz ile artık bu sorunu yaşamayacaksınız.

İşte size yepyeni bir kıyafet skalası sunacak 7 öneri;

1. Onarma

 

Bir giysiyi sırf yıprandığı için çöpe göndermeyin. Tek ihtiyacınız olan, bir iğne ve birkaç renkte iplik içeren basit bir dikiş seti; yıpranmış kenarları ve yırtıkları kolaylıkla onarabilirsiniz. Bir delik dikemeyeceğiniz kadar büyük ise, giysiyi ters yüz edip bir yama yerleştirin ve ütüleyin; işte oldu! Ayrıca, yeni bir giysi aldığınızda yedek düğmeleri saklayın ki, ileride kopabilecek düğmeleri yerine kolayca dikebilesiniz.

 

2. Bakım

 

En sevdiğiniz parçaların ömrünü uzatmanın başka bir yolu ise etikette yazılı bakım talimatlarına dikkat etmektir. Elde yıkama sembolü bulunan giysiler çamaşır makinesinde yıkanırsa çekebilir. İpek ve kaşmir gibi kumaşlar ise sadece düşük sıcaklıkta ve hassas programda yıkanmalıdır. Ayrıca, giysilerin omuzlarını esnetmemek için ahşap veya kaplamalı askıları tercih edin. Yün ve kaşmir kazaklarda oluşabilen tiftikleri gidermek için ise bir tiftik toplama makinesi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

3. Sıralama ve saklama

 

Bazı parçalar yıl boyu giyilebilir, bazıları ise mevsimliktir. Gardırobunuzu yaz ve kış giysileri olarak ayırın ve o mevsimde ihtiyacınız olmayanları kaldırın. Benzer şekilde, arkadaşlarınızla görüntülü görüşmeler ve iş toplantıları gibi bazı durumlar için birkaç takım giysiyi önceden hazırlamanız da ne giyeceğinizi uzun uzun düşünmenizi önleyecektir. Neticede, geç kalıyorsanız tekrar tekrar giysi deneme şansınız olmayacaktır.

 

4. Stil

 

Gardırobunuzu yenilemek için elbette birinden stil tavsiyeleri alabilirsiniz. Ancak, tasarruf etmek ve çekmecelerin dibinde bekleyen giysileri yeniden kullanmak istiyorsanız, evinizde veya görüntülü görüşme yoluyla arkadaşlarınıza küçük bir defile yapın; düşüncelerini açıkça paylaşmalarını ve size önerilerde bulunmalarını isteyin.

 

5. Değiş Tokuş

 

Arkadaşlardan bahsetmişken, arkadaşlarınız ile beraber ortak bir değiş-tokuş grubu oluşturabilirsiniz, bunun için Whatsapp gibi sosyal mesajlaşma uygulaması kullanın hem şuan geçirdiğimiz korona zamanında kendinizi ve sevdiklerinizi güvende tutacak, hem kullanılmayan giysilerin yeri boşalacak, hem de herkes yeni giysilere kavuşmuş olacaktır.

 

6. Kişiselleştirme

Giysilerinizi dönüştürmek için yaratıcılığa başvurun. Blok boya veya batik yaparak giysilerin rengini değiştirebilirsiniz veya düz bir tişörte göz alıcı payet, düğme veya şeritler dikerek daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Daha da basit bir şey yapmak isterseniz, bir kumaş makasıyla eski kot pantolonlarınızı kesip şort yapabilirsiniz ya da düğmeli bir elbiseyi keserek bir spor gömleğe dönüştürebilirsiniz.

 

7. Geri Dönüştürme

 

Bir pantolonu artık giymemeye karar verdiyseniz ve bağışlanacak kadar iyi durumda değilse, evde başka işler için kullanabileceğinizi unutmayın. Eski giysileri kesip temizlik bezi yapabilirsiniz veya evcil hayvanınızın yatağına serebilirsiniz.

 

Bütün bu püf noktalarını okuduğunuza göre, şimdi soru – cevap zamanı.

İyi şanslar!

 

Giysilerinizi nasıl geri dönüştürebilirsiniz?

A) Çöpe atarak
B) Kesip başka amaçlarla kullanmak için tekrar dikerek
C) Gardropta saklayarak
D) Giyerek

 

 

px 7 adımda gardırobunuzu yenileyin ve düzenleyin