Young man listening a client in the office

Üretkenliğinizi azaltmadan hayatınızdaki düzensizlikten kurtulun. Nasıl mı? İşte tempoyu yavaşlatmanın bazı yolları.

İş teslimleriyle ve yapılacak işler listeleriyle yarışmak tükendiğimizi hissettirebilir ve işleri tamamlamak için acele ettikçe işlerimize ve etrafımızdaki insanlara tüm dikkatimizi vermekte zorlanırız. Bu ipuçları ile hem hayatın tadını çıkarmayı hem de işlerinizi tamamlamayı başarabilirsiniz.

Sükunete yönelin

Kaos içinde yaşamak genellikle daha fazla kaosa yol açar. Yataktan kalkar kalkmaz işe başlamak veya yemek yerken bir yandan işinizi gözden geçirmek yerine, gündelik deneyimlerin tadını çıkarmaya biraz zaman ayırın. Yemeğinizi daha yavaş yiyin, kahve molası verip etrafınızda olup bitene dikkat edin ve uyandığınız an telefonunuza uzanmayın. Gününüze bir şeylere yetişme zorunluluğu hissederek başlamamak için birkaç dakika bekleyin ve düşüncelere dalın.

Dikkatinizi dağıtan dijital unsurlardan kaçının

İnternet, birçok kişinin istediği yerde çalışabileceği anlamına gelir ve geçtiğimiz birkaç yılda iş arkadaşlarımızla her yerde iletişim kurmamızı ve birlikte çalışmamızı sağlamayı amaçlayan çok sayıda dijital platform hayata geçirilmiştir. Bu araçlar birden fazla işi aynı anda yürütmenize yardımcı olabilse de yazılımların bildirimleri dikkatinizi dağıtabilir. Her gün bir saat bildirimleri sessize alarak konsantrasyonunuzu artırın. İş arkadaşlarınıza müsait olmayacağınızı ve çevrimiçi olduğunuzda onlara yanıt vereceğinizi bildirin.

Her projeyi küçük parçalara ayırın

Hiç nefes almadan çalışmanıza rağmen işinizi hızla bitiremediğinizi hissettiniz mi? Uygun bir plan yapmak üretkenliğinizde büyük bir artış sağlayabilir. İster evinizi yeniliyor, ister sunum yapıyor, ister kişisel bir proje ile ilgileniyor olun, yeterince düşünmeden işe başlamak uzun vadede yavaşlamanıza neden olabilir.  Tam olarak ne yapmanız gerektiğini belirlemeye zaman ayırın ve her adım için belirli takvimler oluşturarak işlerin yolunda gitmesini sağlayın. Bu sayede, programın gerisinde kalmadığınızı bilmek içinizi rahatlatacaktır.

Kendinizi zorlamayın!

Bu tavsiye, ‘gerçekçi bir yaklaşım benimseyin’ şeklinde de olabilir. Bir araştırmaya göre her beş kişiden üçü yapılacaklar listesini tamamlayamıyor ve bu durum anksiyete düzeyinde büyük bir artışa neden oluyor. Yapmak istediğiniz her şeyi not almanızda bir sakınca yok ancak bu listeyi günlük, haftalık ve aylık hedeflere ayırırsanız başa çıkmanız daha kolay olabilir. Ayrıca, her işi tamamlamak için gerekenden fazla zaman ayırarak kendinizi bunaltmaktan kaçının. En önemli işleri (en fazla üç tanesini) işaretlemek ve bunlara öncelik vermek faydalı olabilir.

Sürekli yoğun bir tempoyla yaşıyorsanız tükenmişlik ve üretkenlik düşüşü sizi bekliyor olabilir. Diğer yandan, yoğun bir hayat temposu içinde sadece üretkenliğinizin düştüğünü değil, kendinizi ihmal ettiğinizi de fark etmeyebilirsiniz. Yapmanız gerekenleri yaparken hayatın tadını çıkarabilmek için temponuzu yavaşlatın ve bunu yaparken sağlığınızı da ihmal etmeyin. 

SGK teminatı limitlerini aşan tutarları karşılayan, kapsamını kendi istediğiniz gibi oluşturabileceğiniz ve check-up hizmetlerinden faydalanabileceğiniz Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı hemen inceleyin ve daha sakin bir geleceğe adım atarken sizi nasıl destekleyebileceğimizi öğrenin.

 

px Yavaşlayın ve yapılacaklar listenizdekileri tamamlayın