shutterstock_1200903943(red).jpg

İlk bakışta yabancılık hissetmemize rağmen hayatımızı inanılmaz derecede kolaylaştıran yeni ev teknolojilerinin sayısı o kadar fazla ki, gündelik hayatınızda hangilerinin işe yarayacağını düşünürken nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. O halde gelin; aslında kolayca kurulup kullanılabilen ve gündelik yaşamımızı kolaylaştıran harika yeni ev cihazlarına bir göz gezdirelim.

Akıllı ısıtma ve aydınlatma

Evinizin sıcaklığını; istediğiniz yerden, farklı odalardan ve her an kontrol edebildiğinizi düşünün. Cosa ve General Life gibi akıllı termostatlar, evinizin sıcaklığını telefonunuzdan izlemenize ve ayarlamanıza imkan tanır.

Ancak hepsi bu kadar değil: Telefonunuzdan kontrol edebildiğiniz Google Home ve Apple Homekit gibi sistemlerle eşleşen akıllı ampuller de var. Bu ürünlerden birini kullanarak, tatildeyken hırsızları uzak tutmak amacıyla evinizin ışıklarını kontrol edebilirsiniz ve evden çıkarken yanlışlıkla ışıkları açık bırakıp bırakmadığınız konusunda endişelenmeniz gerekmez.

Elektrikli süpürge robotları

Temizliğin bir angarya olması gerektiğini kim söylemiş? Kabul edelim ki birçoğumuz temizlik yapmaktan hoşlanmıyoruz, bu yüzden hayatı kolaylaştırmak için bir robot arkadaş edinebiliriz. Robotunuzu sadece şarj edin ve evde dolaşmaya bırakın.

Eğlenmek artık çok kolay

Google Home gibi akıllı hoparlör sistemleri en sevdiğiniz müzikleri dinlemenizi çok daha kolay hale getiriyor. Google Home ile Spotify hesabınızı birbirine bağladıktan sonra tek yapmanız gereken hoparlörünüz ile konuşmak… Üstelik farklı odalarda farklı müzikler çalabilirsiniz. Hatta “Bugün hava nasıl olacak?” gibi sorularınıza cevap dahi alabilirsiniz.

Akıllı kilitleme sistemleri

Çok kolay açılabilen geleneksel kilitlerin yerini hızla akıllı kilitler alıyor. Parmak izi ile açılabilen biyometrik kilitler, dijital kilitler, hatta kapınızdaki ziyaretçilerinizi görmenizi, duymanızı ve onlarla konuşmanızı sağlayan görüntülü kapı zilleri gibi birçok farklı akıllı kilit türü artık hizmetinizde…

Sesle etkinleştirilen yataklardan telefonunuzla kontrol edebileceğiniz lambalara, hatta içinde ne olduğunu söyleyen buz dolaplarına kadar, gündelik ev hayatınızı daha konforlu hale getiren birçok teknoloji mevcut. Bu yüzden, zamandan tasarruf etmek ya da evde bir yardımcı bulundurmak ihtiyacı hissediyorsanız, mutlaka size uygun bir çözüm bulabilirsiniz.

px Hayatımızı kolaylaştıran ev teknolojileri