Anne kapının önünde kızının yanağını okşuyor.

Hayat bu, bir bakarsın her şey bir anda son bulur. Hayat bu, son dediğin an her şey yeniden can bulur. (Şems-i Tebrizi)

Değişime nasıl hızlı adapte olunacağını öğrenmek, günümüzde her zamankinden daha önemli hale geldi. Zihniyetinizi değiştirerek, esnekliğinizi, iyimserliğinizi ve diğer becerilerinizi geliştirerek, olumlu olanlar da dahil olmak üzere her türlü değişiklikle başa çıkmanın yolunu daha kolay bulacaksınız. Sonuçta, yeni bir iş veya taşınma gibi heyecan verici şeylere bile ilk başlarda adapte olmak zor olabilir!

İstikrar beklemeyin

Değişim, hayatımız boyunca bekleyebileceğimiz tek değişmeyen şeydir: işlerden ve ilişkilerden finansal durumumuza kadar hiçbir şey sabit değildir. Araştırmalar, hayatlarında bu tür değişiklikleri ve genel istikrarsızlığı bekleyen insanların farklı senaryolara çok daha hızlı adapte olduklarını ve bu değişiklikleri sorunlardan ziyade fırsat olarak gördüklerini gösteriyor. Bu zihniyet aynı zamanda, (genellikle idealize edilmiş) bir geçmişe takılıp kalmak yerine geleceğe odaklanmanıza da yardımcı olur.

Esnekliğiniz üzerinde çalışın 

Esnek olmak, değişikliklerle karşılaştığımızda hızla toparlanmamıza yardımcı olur ve aynı zamanda daha iyi bir yaşam memnuniyeti ve genel mutluluk sağlar. Güçlü bir destek sistemi kurarak ve aileniz, hobileriniz veya önemsediğiniz hayır amaçlı bir faaliyetle ilintili bir amaç bulmaya çalışarak esnekliğinizi aktif olarak artırabilirsiniz. Yeni deneyimler arayarak toparlanmaya alışmak da yararlıdır. Yapmaya çalışmaktan çekindiğiniz şeylerin bir listesini hazırlayın ve en çok korktuklarınıza doğru adım adım giderek ilerleyin. Bu, yeni bir egzersiz sınıfına katılarak spora başlamak veya topluluk önünde konuşmaya çalışmak gibi etkinlikler içerebilir!

Kontrol edemediğiniz şeyleri kabul edin

Hayattaki her şey bizim kontrolümüz altındaymış gibi davranmak kolaydır, ancak gerçekte üzerinde çok az etkimiz olan pek çok şey vardır. Zor bir durumla karşılaştığınızda, geri çekilin ve kontrol edebileceğiniz ve edemeyeceğiniz açıları bulmak için analiz edin. Nihayetinde dikkatinizi, gerçekten bir fark yaratabileceğiniz ve geliştirebileceğiniz kısımlara odaklayın. Örneğin; ruh sağlığınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız günlük rutininize olumlu değişiklikler ekleyebilirsiniz veya yeni bir iş bulma konusunda endişeleriniz varsa yeni beceriler geliştirmeye çalışabilirsiniz.

Ey Can! Sana bir daralma gelirse yararınadır; Kaygılanma! Mevsim sürekli yaz olsaydı, güneş bahçeyi yakıp kavururdu. (Mevlana)

Pozitife odaklanın

Bardağın yarısı dolu mu, yoksa boş mu? Hayatınızdaki olayları ve durumları olumlu veya iyimser bir ışık altında görmek için yeniden şekillendirmenin, artan motivasyon, daha düşük stres ve azalan kaygı da dahil olmak üzere birçok güçlü etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bu, kötü bir durumu iyiye dönüştürmeniz gerektiği anlamına gelmez. Daha çok, zor bir deneyimden veya beklenmedik değişiklikten öğrenilecek dersler olduğunu ve bu zorlukların, izin verirseniz daha büyük deneyimlere ve öz farkındalıklara yol açabileceğini anlamanızı sağlar. 

Kendinize iyi bakın

Her zaman pozitif ve esnek olmaya odaklanmış olsanız bile, değişimle başa çıkmak yine de zor olabilir. Bu yüzden kendinize karşı ekstra nazik olmak, yeni duruma uyum sağlamak ve alışmak için zaman tanımak önemlidir. Duygularınızı kabul etmeye, ailenizle ve arkadaşlarınızla irtibat halinde olmaya ve bol uyku ve düzenli egzersizle zihinsel ve fiziksel sağlığınıza öncelik vermeye odaklanın. Ek destek için gerekirse bir profesyonelden yardım almayı da düşünün.

px Daha dinamik olun: Değişime uyum sağlamanın en iyi 5 yolu