mutfakta birlikte sağlıklı bir yemek hazırlayan yaşlı çift

Süper gıda, günümüzde sağlığına önem veren herkesin dilinde; peki ne anlama geliyor ve nerede bulunabilir?

Süper gıda, besin bakımından zengin (ve genelde düşük kalorili), kolesterolü düşürmekten kalp problemlerini önlemeye kadar çeşitli kanıtlanmış sağlık faydaları bulunan birçok gıdayı tanımlamak için yaygın olarak kullanılan bir terimdir. İşte süper gıdaları her yemeğe eklemenin ve sağlık üzerindeki faydalarını en üst düzeyde görmenin basit yöntemleri.

Öncelikle, neden güne bir süper gıda smoothie’si ve bir bardak yeşil çay ile başlamıyorsunuz? Süper gıda sayılan birçok meyve ve sebzenin üçü yaban mersini, brokoli ve pancardır. Bir bardak brokoli, günlük önerilen C vitamini alımının %100’ünden fazlasını içerir! Çin tıbbında çok eski tarihlerden beri kullanılan yeşil çay, sağlık üzerinde birçok faydası bulunan başka bir süper gıdadır. Bir bardak çay demleyin ve hem metabolizmanızı güçlendirin, hem de kanseri önleyen güçlü antioksidanlar alın. Eğer gerçek bir dopinge ihtiyacınız varsa, maça çayını deneyin – normal yeşil çaya göre 137 kata kadar daha fazla antioksidan içerir!

Akdeniz diyeti, dünyanın en sağlıklı diyetlerinden biri olarak tanınır; bu yüzden, bu diyette birçok süper gıdanın yer alması şaşırtıcı değildir. Her gün öğle yemeğinize D vitamini ve omega-3 yağ asitleri içeren bir porsiyon yağlı balık, örneğin uskumru veya sardalye ile sağlıklı bir Akdeniz havası kazandırın ve hem lezzet hem de C vitamini için yemeklerinizde sarımsak kullanmaya çalışın.

Çikolata bağımlıları için harika bir haber! Süper gıdalar, kakaonun antioksidan ve ruh halini canlandıran özellikleri sayesinde tatlılara kadar uzanıyor. Ancak tıka basa çikolatalı pasta yemeyi düşünüyorsanız, bunun sadece bitter çikolata için geçerli olduğunu unutmayın! Şeker krizinizi yatıştırmak ve kakaonun faydalarını edinmek için akşam yemeğinden sonra birkaç kare bitter çikolata yiyin ve sağlıklı kalmanın sıkıcı olduğuna dair tüm tezleri çürütün!

Farkındalıktan öğle atıştırmalıklarına kadar, sağlıkla ilgili püf noktalarının gündelik yaşamınızı nasıl dönüştürebileceğine dair en yeni içeriklere sahibiz.

Yaşlıların ihtiyaç duyduğu gündelik vitaminler

 

px Her gün süper gıdalarla sağlığınızı desteklemenin püf noktaları