Hibrit Araç Piyasası Hakkında Merak Edilenler

Gelişen teknoloji ve otomobil piyasasındaki ilerleme ile ortaya çıkan; hibrit otomobil olarak adlandırılan yeni nesil araçlar, otomobilin yüksek güce ihtiyacı olmadığı düşük hız veya trafik sıkışıklığı gibi durumlarda benzin motoru yerine aracın içindeki akülerin kullanması ve bu sayede emisyon ve benzin tüketimini azaltması üzerine kurulu. Aracın içindeki aküler fren yapıldığında ve araç hızlandığında doldurulduğu için elektrikli otomobiller gibi şarja da ihtiyaç duymadıklarından hibritlerin yakın zamanda standart benzinli araçların yerini alacağı tahmin ediliyor. İşte, hibrit araç piyasası hakkında merak edilenler. Türkiyede hibrit araç piyasası, hibrit araçların gelişimi ve önemi konusunda detaylar…

Hibrit Araç

Türkiye’de ilk satılmaya başlanan hibrit otomobil Honda’nın Civic modeli olmuştu. Daha sonra Toyota ve Renault gibi üreticilerde Türkiye’de hibrit pazarının gelişmesi için hamleler yaptılar ama ancak ülkemizde hibrit otomobillerin hâlâ yaygınlaştığı söylenemez.
Neden hibrit otomobil?
Ekonomik durumu göz ardı edersek özellikle büyük şehirlerde ve trafik probleminin içinde yaşayanlar için hibrit otomobiller çok uygun olacaktır. Düşük yakıt tüketimi, trafik halinde emisyonun neredeyse sıfıra inmesi gibi özellikleriyle hibritler şehir kullanımında öne çıkmayı başarıyor.
Dezavantajları neler?
Hibrit otomobiller için her şey pozitif demek yanlış olur. Tabii ki bazı dezavantajları da yok değil:
– Fiyatları aynı modelin normal haline göre çok yüksek
– Yedek parça konusunda sıkıntılar yaşanabiliyor
– İkinci el konusunda sıkıntılar olabilir
– Gelişmekte olan bir teknoloji olduğu için hatalara açık
Bütün bu durumları değerlendirip karar vermek gerekiyor ama şunu unutmamak lazım hibrit otomobiller hem çevreye olan pozitif etkileri hem de ekonomik faydalarından dolayı önümüzdeki dönemde daha da önem kazanacaklar. Her ne kadar Türkiye pazarı hali hazırda zayıf bir konumda olsa da bunun düzelmemesi için hiç bir sebep yok.
Otomobil teknolojisi konusundaki gelişmeleri takip etmek kadar, halihazırda sahip olunan araçların güvenliğini sağlamak da özen gösterilmesi gereken konulardan. Trafikte başınıza gelebilecek aksiliklere karşı aracınızın kaskolu olmasının önemini ihmal etmemeli. Kasko fiyatları konusunda Generali’den 7/24 bilgi alabilirsiniz.px Hibrit Araç Piyasası Hakkında Merak Edilenler