araç çalma, araba hırsızlığı

Şüphesiz ki otomobil hırsızlığı, araç sahiplerinin en korktuğu olaylardan biri durumundadır. Her ne kadar gelişen teknoloji ile bu tip vakalar son dönemde biraz olsun azalsa da hırsızların gözü hala korkmuş değil. Şeytanın dahi aklına gelmeyecek yöntemler ile araç çalan hırsızlara karşı alınabilecek en etkili önlem tabii ki hırsızların yöntemleri konusunda bilgi sahibi olmaktan geçiyor. Böylece gerekli tedbirler alınabiliyor ve araç çalınmaları engellenebiliyor.

Hırsızların araç çalma konusunda başvurduğu en temel yöntem “çal – çarp” yöntemidir. Organize şekilde ilerleyen hırsızlar, araç sürücüsünü aracından çıkarmak için en çok bu yönteme başvuruyor. Seyir halinde arkadan çarpmak ya da ışıklarda beklerken dönüş yapacakmış için önüne kırmak şeklinde küçük çaplı kazalar yaratıyorlar. Böylece dikkati dağılan sürücü araçtan çıkıyor ancak kontağı araç üzerinde bırakıyor. Bu esnada hırsız grubundaki bir başka kişi de sürücü koltuğuna oturarak aracı çalıyor.

Aracınız Bakımdayken Onlar Anahtarı Kopyalıyorlar

Araç hırsızlığı konusunda sınır tanımayan hırsızların sıkça başvurduğu yöntemlerden biri de orijinal anahtarlarını kopyalamak olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle otopark, araç bakım servisi ya da araç yıkama merkezlerine bırakılan otomobillerin orijinal anahtarları hırsızlar tarafından kopyalanıyor. Aracın işi bittikten sonra takibe başlayan hırsızlar, araç sahibi otomobilini park ettikten sonra kopya anahtar ile aracı ele geçiriyorlar. Böyle bir olay ile karşı karşıya kalmamak adına oldukça dikkatli davranılmalı, araç yıkama ya da oto araç bakım servislerinden hizmet alınırken, mutlaka bilinen ve güvenilir kurumlar tercih edilmelidir.

Otoparklarda Sinyal Kesici (Jammer) Kullanıyorlar

Araç hırsızlığı konusunda sınır tanımayan hırsızlar yeni yöntemlerine sinyal kesicileri de dahil ediyor. Jammer olarak bilinen sinyal kesicileri daha çok otoparklarda ya da alışveriş merkezlerine yakın araç yoğunluğunun bulunduğu alanlarda kullanıyorlar. Çarşıya pazara giden ve aracından inerek kapıları kilitlemek için sinyal gönderen kişiler, kapıların kilitlendiğini düşünerek araçlarının yanından ayrılıyor. Ancak o esnada sinyal kesici kullanan hırsızlar aslında kilitleme sinyalinin araca ulaşmasını engelleyerek kapıların açık kalmasına neden oluyor. Böylece direkt olarak araca binip son hızla oradan uzaklaşabiliyorlar.

Röle Kutusuyla Geceleri Sinyal Yakalıyorlar

Araçların marş sistemlerinde kullanılan bir cihaz olan röle kutusu yardımıyla; Audi, Land Rover, BMW ya da Mercedes gibi yüksek teknolojili araçları çalabilen hırsızlar, bu yöntemi genellikle geceleri araç sahibi uyurken kullanıyor. Gece evin önünde röle kutusunu sağa sola sallayarak içerideki araba anahtarından sinyal yakalanmaya çalışılıyor. Röle kutusu sinyali yakaladığı anda, araca yönlendirerek kapıların açılmasını sağlıyor. Sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede bu yöntem ile araç çalabilen hırsızlara karşı, araba anahtarının güvenli bir yerde saklanması ya da direksiyon kilidi gibi basit bir kilit daha kullanılması gerekiyor.

Anahtarı Hırsıza Kendi Elinizle Teslim Ediyorsunuz

Lüks bir restoran girişi ya da AVM otoparkı gibi yerlerde valeye anahtar vermek son derece doğal bir eylem gibi görünse de anahtarınızı verdiğiniz kişinin gerçekten vale olduğuna emin misiniz? Tam da bu açığı ustaca kullanan hırsızlar, görevli rolü yaparak aracınızı çalmak için pusuda bekliyor. Sürücünün acelesinden ya da dikkat dağınıklığından yararlanan hırsızlar, araç sahibinin yanına gelerek vale olduğunu söylüyor ve park etmek için aracın anahtarını istiyor. Sürücü buna inanırsa kendi eliyle otomobilinin anahtarını teslim etmiş oluyor. Hatta işi biraz daha ileriye götüren hırsızlar, vale kıyafeti bile giyebiliyor. Böyle bir durumda hırsızlardan korunma için görevlinin davranışlarına ve resmi olmayan izlenimlere dikkat etmeniz gerekiyor.

Anahtarsız Çalıştırılabilen Otomobillerin Zaafını Kullanıyorlar

En sevdiğiniz restorana giderek araç anahtarınızı masa üzerine mi koyuyorsunuz? Eğer aracınız anahtarsız çalıştırılabiliyorsa, büyük tehlike altındasınız demektir. Çünkü hırsız tam arkanızdaki masaya oturuyor. Diğer arkadaşı ise dışarıda ondan haber bekliyor. Hırsızın elinde portatif olarak taşınabilen bir “sinyal alan artırıcı” bulunuyor ve anahtarınızın sinyalini birkaç katına çıkarabiliyor. Sinyal alanı arttığı sırada otomobil sizin yaklaştığınızı düşündüğü için kapı kilidini açıyor ve çalışmaya hazır hale geliyor. Dışarıda bekleyen diğer hırsız da araca binip uzaklaşıyor.

Araç Kasko Sigortası