ilkbaharda araba sürmek

arac-ilkbahar İlkbaharda Otomobil Kullanmanın 8 Püf Noktası

  1. Kış Lastikleriniz Bir Süre Daha Dursun – Kış lastiklerinizi çıkarmak için o kadar da aceleci olmayın. Hava sıcaklığı ortalaması 7 dereceleri bulana kadar kış lastiğinizle yolculuk yapmaya devam edebilirsiniz.
  2. Rot Balans Önemli – Lastiklerinizin rot balans ayarlarını kontrol edin. Bahar aylarında yaşanan kaygan yol koşulları rot balans dengesi bozuk olan araçlarda özellikle dururken size zorluklar çıkarabilir. Bu sebeple lastiklerinizin ayarlarıyla oynayın!
  3. Beklenmedik Buzlanmış Yollara Dikkat – Bazı bölgelerde sürpriz kar yağışları ve bunun sonucunda ısınan havayla birlikte erimiş buz ve karlar yollarda bulunabiliyor. Bazı zamanlar erimiş kar suları donabiliyor ve bu da sürücüler için tehlikeli bir zemin oluşturabiliyor. Eğer ıslak görünümlü yollarla soğuk havalarda karşılaşırsanız buz tutmuş bir yolla karşılaşmanız yüksek olasılık.
  4. İki Tekerli Araçlarla Bir Arada – Havanın ısınmasıyla yollarda görülen motosiklet ve bisiklet sayıları artmaktadır. Bu durumda kış aylarında varlıklarını unutmuş olabileceğiniz yeni 2 tekerli araçlarla yollarda sıkça karşılaşabilirsiniz. Hem motosiklet ve bisiklet sürücülerinin hem de araç sürücülerinin birbirlerine saygı çerçevesinde ve oldukça dikkatli bir şekilde trafik akışını sağlamaları oldukça önemlidir.
  5. Havanın Isınması Çocukların Dışarı Çıkması Demek – Isınan havalar demek daha fazla çocuğun dışarıda olması demektir. Bu yüzden sürücülerin aniden yollara atlayabilecek çocuklara oldukça dikkat etmesi gerekir. Bunun yanında gençlerin telefon tutkuları da karşıdan karşıya geçerken onlar için bir sorun teşkil etmekte ve dikkatleri oldukça dağınık olabilmekte. Bu gençlere de sürücüler olarak oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.
  6. Baharda Çukurlar Bir Başka! – Bahar aylarında hava değişiminin sık ve ani oluşu yollarda çukurların oluşmasına neden olmakta. Bu çukurlar da başta lastiğiniz olmak üzere arabanıza ciddi zararlar verme potansiyeline sahip. Bu yüzdendir ki siz siz olun yoldaki acımasız çukurlara oldukça dikkat edin.
  7. Sağanak Yağmur Yolunuzu Kapatabilir – Bahar aylarında gerçekleşebilecek yoğun yağışlar karların da erimesiyle bazı bölgelerde sel ve su baskınlarına sebep olabilir. Bunlar da genellikle altyapısı yetersiz alanlarda yolların tamamen su ile kaplanmasına neden olabilir. Bu sebeple bahar aylarında bu gibi olumsuz hava ve yol durumlarına hazırlıklı olmalı ve su ile kaplanmış yolları kullanmak yerine alternatif yollar aranmalı.
  8. Polenler, Her Yerdeler – Eğer bahar aylarında saçılan polenlere karşı alerjiniz varsa aracınızın içerisindeki hava filtrelerini değiştirmekte yarar var. Aracınızdaki hava filtresi, dışarıdan gelebilecek kirli maddelerin aracınıza girmesini engeller ve böylelikle içeri giren toz veya polen miktarını en aza indirgemekte başarılı olur.

BONUS: Havalar ısınmışken Türkiye’de bir ilk olan Generali Sigorta’nın YENİLEYEN KASKO ürünüyle aracınızı bahara hazırlayabilir, onu mis gibi kullanabilirsiniz. Detaylar için aşağıdaki butonu tıklamayı unutmayın!

 

Kasko Teklifi Al

px İlkbaharda Otomobil Kullanmanın 8 Püf Noktası