Mother and daughter

Ebeveynler evden çalışırken ve ülke çapında okullar, kreşler ve gündüz bakım evleri kapalıyken, aileler daha önce hiç karşılaşmadığı bir durumla başa çıkmaya çalışıyor. Ancak bu kritik zamanda işi ve çocuk bakımını bir arada götürürken, yardım elinizin altında…

Okul tatilleri bir yana, küresel pandemi sırasında evde izolasyon düzeninizi ciddi oranda aksatabilir. İşte ebeveynlerin evden çalışırken çocuklarına bakabilmesini sağlayacak bazı püf noktaları…

İşvereniniz ile görüşün

Her koşula uygun çözümlerin bulunmadığı, bugüne kadar görülmemiş bir durumla karşı karşıyayız. Bu yüzden, durumunuzu işvereniniz ile görüşmeniz ve işinizi yaparken çocuklarınıza da bakabileceğiniz bir yaklaşım geliştirmeniz önemlidir. Bu, toplantıları öğleden sonra çocukların uyuduğu saatlere denk getirmek gibi çözümleri kapsayabilir. Serbest meslek sahibiyseniz, yeni çalışma durumunuza ayak uydururken müşterinizden biraz sabırlı olmasını isteyin ve e-posta imzanıza, e-postalara 24 saat içerisinde dönüş yapacağınızı belirten bir not ekleyin.

Sınırlar koyun

Önceden de düzenli olarak uzaktan çalıştıysanız, evinizde bir ofisiniz bulunuyor olabilir. Eğer yoksa, özel bir alan oluşturmanın zamanı… Boş bir odayı, geniş bir holü veya mutfak masasının yarısını kullanabilirsiniz. Bunun amacı, evdeki herkesin bu alanda bulunduğunuz sürece çalıştığınızı açıkça bilmesini sağlamaktır. Çocuklarınıza, kapı kapalıysa girmeden önce kapıyı çalmaları gerektiğini açıklayın, ‘ofisinizde’ çalışırken görülebilecek bir ‘rahatsız etmeyin’ işareti hazırlayın ve görüntülü görüşme yapacağınız zamanlarda eşinizden çocuklarla ilgilenmesini rica edin.

Teknolojiden faydalanın

Evden çalışmak, diş çıkaran bebeklerden ergenlikteki çocukların öfke nöbetlerine kadar bir dizi dikkat dağıtıcı unsuru da beraberinde getirir. İdeal düzeyde üretken kalabilmek için, ortam gürültüsünü azaltan kulaklıklar veya tek düğmeyle sesi kapatılabilen, mikrofonlu bir kablosuz kulaklık kullanabilirsiniz. Bu şekilde, yan odada çocuklarınızın büyük bir hevesle oynadığı oyunun sesi toplantıya karışmayacaktır.

Bir rutine bağlı kalmaya çalışın

Her günü nasıl geçireceğinize dair bir plan yapmak, mümkün olduğunca üretken kalmanızı sağlayabilir. Çocuklar düzene iyi tepki verir; alışkın oldukları ve tutarlı bir rutini sürdürerek yeni durumunuza rahatlık ve düzen kazandırabilirsiniz. Öncelikle, çocuklarınızın günlerini plana dahil edin:

  • Ne zaman uyanıyorlar ve yatıyorlar?
  • Ne zaman yemek yiyorlar?
  • Oyun, banyo ve uyku zamanları nedir?

Planınızı bu yanıtlar üzerine temellendirin ve işinize odaklanabileceğiniz zamanı ayırın, ancak işler ümit ettiğiniz gibi gitmezse kendinize yüklenmeyin. Zamanlamaların bozulması halinde biraz daha esneklik kazanabilmek için boş zaman dilimleri bırakmayı unutmayın.

Programlarınızı koordine edin

Sizin ve eşinizin çalışma gereksinimlerine bağlı olarak, çocuk bakımını ve işinizi sırayla yapabilirsiniz; böylece, bir kişi çocuklarla ilgilenirken diğeri ofisinde çalışır. Bir zaman çizelgesi hazırladığınızda, yemek yapma, bulaşık makinesini boşaltma ve çamaşır makinesini çalıştırma gibi gündelik işleri de kendiniz, eşiniz ve varsa büyük çocuklarınız arasında paylaştırabilirsiniz.

Birlikte geçirdiğiniz nitelikli zamanın tadını çıkarın

Sürekli koştururken yavaşlamak imkansız gibi gelebilir; ancak, birlikte nitelikli zaman geçirmek hem ebeveynler hem de çocuklar için faydalıdır. Tıpkı o raporu yazmaya birkaç saat ayırdığınız gibi, eğlenmeye de biraz zaman ayırın. Bu zamanı evde oynayabileceğiniz yeni bir oyun bulma, bahçede top oynama veya birkaç kitabı sesli okuma gibi aktivitelerle değerlendirebilirsiniz. E-postalara cevap vermeye ve teslim tarihlerine yetişmeye çalışan zihniniz için bir mola olacak ve çocuklarınızı, siz çalışmak zorundayken sabırlı oldukları için ödüllendirecektir.

Sizin için hazırladığımız blog yazılarımıza göz gezdirin:

https://www.generali.com.tr/blog/koronavirus-gunlerinde-evde-hijyen-nasil-olmali/

https://www.generali.com.tr/blog/cocuklarinizla-evde-keyifli-vakit-gecirmenin-8-yolu/

https://www.generali.com.tr/blog/evde-uzun-sure-saklanabilen-besinler/

https://www.generali.com.tr/blog/koronavirus-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/

px İşinizi ve çocuk bakımını bir arada yürütürken üretken kalmanın yolları