İstanbul'da Trafik Kazasının En Fazla Ölümlü Yaralanmalı Olduğu İlçeler

Trafik kazaları, ölüm ve sakat kalma gibi oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Rakamların da doğruladığı üzere, kaza mağdurları ne yazık ki önü alınamaz zararlarla bir başına kalmaktadır. Emniyet kaynaklarına göre trafik kazaları sonucunda yılda ortalama 5 bin kişi hayatını kaybetmektedir. Diğer yandan bu tip kazalarda yaklaşık olarak 100 bin kişi yaralı olarak yaşamlarına devam eder. Bu noktada matematiği kullanarak hissiz davranabilsek de kazaları tek tek incelediğimiz zaman gerçekten de büyük trajedilerle karşılaşabiliriz. Trafik kazaları fiziksel sonuçların yanında maalesef uzun süre atlatılamayan psikolojik travmalar bırakır. Derin izler bırakan trafik kazaları hayatımızı ya da en yakınımızı elimizden alır. Ölümlü trafik kazaları, son yıllarda giderek yükselen oranlara sahiptir. Özellikle İstanbul’a bu anlamda özel bir parantez açmamız gerekir. Bu metropolde en çok kaza, boğaz köprüleri çevresindeki ilçelerde görülür. Ölümlü trafik kazalarının çokluğuyla öne çıkan ilçeler, Gaziosmanpaşa ve Kadıköy’dür. Diğer yandan; Fatih, Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu da ölümlü trafik kazalarında üst sıralardadır.

Kazaların En Çok Yaşandığı İlçeler

Trafik kazalarının %94’ü insan kaynaklı olmaktadır. Sürücü kaynaklı olmasının dışında yolcu kaynaklı kazalara da rastlamak mümkündür. İstanbul’da son yıllarda trafikteki araç sayısının artışı, kaza sayısının artışıyla paraleldir. Trafik kazaları bakımından; Kadıköy Bağdat Caddesi, Kadıköy Kozyatağı köprü bağlantısı ve Yenibosna Çobançeşme mevkii günün her saatinde trafik kazlarının görüldüğü bölgelerdir. Gaziosmanpaşa TEM bağlantısının ve Galatasaray Aslantepe Stadı’nın da kaza raporu ise bir hayli kabarıktır. İstanbul’da Kadıköy, Gaziosmanpaşa, Ümraniye, Beşiktaş, Şişli, Fatih ve Yenibosna ilçeleri trafik kazaları sayısında listenin en başında yer alırlar. Trafiğe çıkan araç ve ilçelerin nüfusu göz önüne alındığında, bu durum daha da anlaşılır hale gelmektedir. Kazaların büyük kısmı hasarlı kazalardır. Bu tip kazalar İstanbullu sürücüleri maddi-manevi ciddi bir zarara sokmaktadır. En fazla kazanın olduğu ilçe istatistiği her sene güncellenmektedir.

Ölümlü Yaralanma Nedir?

Trafik kazalarında ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan kişilerin kurtulma şansı ne yazık ki zayıftır. Resmi rakamlara baktığımı zaman, ortalama olarak her sene on binlerce insanımızı trafik kazalarına kurban etmekteyiz. Ölümlerin dışında kazalardan yaralı olarak kurtulanlara dair istatistikler de dikkat çekicidir. Yaralı sayısı, trafik kazası nedeniyle ölen kişi sayısının kat kat üzerinde yer alır. Sonu ölümle biten ağır yaralanmaların dışında çeşitli organ ve uzuv kayıpları da trafik kazası sonrasında ortaya çıkmaktadır. Organ kaybının devamında ölüm neticesinin geldiği de görülür. Bu tip yaralanmalar ölümlü yaralanma kapsamında değerlendirilir.

İstanbul’da Trafik Kazaları

İstanbul, her geçen sene daha fazla insana ve taşıta ev sahipliği yapar. İstanbul’un kötü şöhreti, yoğun trafiği ve trafik kazalarına dayanmaktadır. Günün her saati, şehrin her bölgesinde araçlar kalabalık trafiğe yol açmaktadır. Özellikle sabah ve okul çıkış saatlerinde servis yoğunlukları, İstanbul trafiğini sonu gelmez bir çileye çevirir. Bu açıdan boğaz köprüleri, 24 saat kalabalıktır. Köprü bağlantıları ve bağlantı ara yollarında görülen kazalar, İstanbul trafik kazası istatistiklerini artırmaktadır. Trafiğin yoğun olduğu bu bölgelerde dikkatli olsanız bile çeşitli kazalara uğrayabiliyorsunuz. Maddi hasarlı kazalar bu anlamda canımızı da tehlikeye atabilmektedir. İstanbul’da Bağdat Caddesi, Kozyatağı başta olmak üzere pek çok bölge bu konuda kötü bir üne sahiptir. İstanbul ilçelerinde trafik kazası sonrası sağlık ekiplerinin olay yerine ulaşması trafik nedeniyle zorlaşır. Sağlık araçlarının zamanında olay mahalline yetişememesi, kaza sonrası oluşan tabloları daha da ağırlaştırır. Son yıllarda metro ve tramvay inşaatları bu zorlukları kısmi olarak alt etmiştir.

Trafik Sigorta Teklifi