shutterstock_662691772 New.jpg

Her hevesli girişimcinin cevabını bilmek istediği soru şudur: nasıl büyük bir yönetici olunur? En iyi patronlar, çalışanlarından en iyi şekilde nasıl faydalanacağını, etkili ekipleri nasıl oluşturacağını ve etkileyici sonuçları nasıl elde edeceğini bilen kişilerdir. Neyse ki, bu yazı sayesinde başarılı patronların sırlarını hepimizin öğrenme şansı var!

İşte ilham verici bir yöneticiyi diğerlerinden ayıran başlıca özellikler…

1. Duygusal zekaya sahip olurlar

En iyi yöneticiler, kendilerini ve çevrelerini tanır ve ilişki yönetimi konusunda uzmandır. Başarıyla empati kurarlar ve hem sözlerinin hem de hareketlerinin etraflarındaki kişileri nasıl etkilediğinin farkındadırlar.

2. Yapmacık davranmazlar

Hangi kitleye hitap ederlerse etsinler daima kendileri olurlar. 

3. İyi iletişim kurarlar

Liderler değerlerini ve temsil ettiklerini, net ve kendinden emin bir konuşma, vücut dili ve davranış tarzı ile ortaya koyarlar. İşletmeleri için, herkesin anlayabileceği bir vizyon tanımı yaparlar.

4. Dinlerler

İyi yöneticiler, kendilerini dışarıya kapatarak eleştirilere kulaklarını tıkamazlar. Her düzeydeki personel ile konuşmaya ve geri bildirim almaya zaman ayırırlar ve her zaman şirketlerini nasıl geliştireceklerini düşünürler.

5. Güçlü karar vericiler olurlar

Ne zaman dinleyeceklerini bilirler, düşünürler ve güvence verecek kadar uzun süre bağlı kalabilecekleri bir karar verirler. Karar başarısız olursa da bunu kabullenirler, bundan öğrenirler ve yollarına devam ederler. 

6. Strateji oluştururlar

Başarılı bir yönetici, şirketi için net bir yön ve amaç koyar. Şirketin neyi başarmak istediğini ve çalışanların bunu nasıl ele alacağını belirler.

7. Personeli motive ederler

İyi bir patron, çalışanların takdir edildiğini bilmeye ihtiyaç duyduğunu bilir! Ancak burada kastedilen, sadece prim gibi maddi avantajlar değildir. Çalışanlar için, kalplerinde paradan daha özel bir yere sahip olan ödüller ve unvanlar aracılığıyla sıkı çalıştıklarının ve emek verdiklerinin farkına varıldığını görmek de önemlidir. 

8. Akıl hocalığı yaparlar

En iyi yöneticiler, gayret göstererek kendilerinden beklenenin fazlasını yapan çalışanlar için hızlı kariyer fırsatları sağlayanlardır. 

9. Yetki verirler

Etraflarında, yöneticilik yapacak kadar iyi ve özerk hareket edecek kadar güvenilen kişiler bulundururlar.

10. Son olarak…öncülük ederler!

Gerçek yönetici, yönettiği ekibi bir misyon veya ilke etrafında toplar. HIPPO – alçakgönüllülük (humility), dürüstlük (integrity), tutku (passion), pozitiflik (positivity), açıklık (openness) – bunun harika bir örneğidir.

px İşte her büyük yöneticinin sahip olduğu 10 özellik