man holding smartphone with car technology app

Otomobiliniz büyük ihtimalle en değerli varlıklarınızdan biri, bu yüzden otomobilinizi korumak istemeniz en doğal hakkınız. Ancak aracınız biraz eskiyse ve yeni bir Tesla kadar güvenli değilse, endişelenmeyin; potansiyel hırsızları uzaklaştırmak için kullanabileceğiniz çok kullanışlı araçlar var.

Bununla birlikte, güvenliğini sağlamanız gereken ilk şey otomobiliniz değil, anahtarlarınızdır. Chipolo gibi bir takip cihazı bu iş için harika bir çözüm olacaktır çünkü, Chipolo, anahtarlarınızın son bulunduğu yeri takip eden bir uygulamaya bağlanır ve hatta onları bulmanızı sağlayacak bir ses çıkarmasını sağlar.

Daha sonra, otomobilinizi korumayı düşünün. Günümüzde ve çağımızda, kendi güvenlik sisteminizi almak eskisi kadar lükse kaçan bir harcama değildir. Örneğin, Arlo Pro kamera, garaj yolunda duran arabanızı gözetim altında tutmak için kullanabileceğiniz tamamen kablosuz bir açık hava kamerasıdır. Hatta akıllı telefon uygulaması ile görüntüyü seyredebilirsiniz ve kamera belirli bir hareket veya ses algılarsa size uyarı verir.

Bir hırsız otomobilinize girmeyi başarırsa, immobilizer sayesinde otomobili çalıştırmasını engelleyebilirsiniz. İmmobilizerler arasında özellikle iBlue çok akıllıdır. Uygulamayı kurduktan sonra, hırsızın anahtarı varsa bile eşleştirilen akıllı telefonunuz sayesinde otomobilinizi çalıştıramaz. iBlue’nun Macaristan’dan tüm dünyaya dağıtıldığını ve Avrupa Birliği dışındaki ülkeler için ekstra gümrük ve vergi bedelleri çıkabileceğini de hatırlatalım.

En kötüsü olursa, bir takip cihazı otomobilinizi geri alma ve hırsızı yakalama şansınızı büyük ölçüde artırır. Adı Bitakip olan cihaz sayesinde aracınızı takip edebilirsiniz. Akıllı telefonunuza bağlanarak otomobiliniz siz yokken hareket ettirildiğinde veya zorla giriş göstergesi olabilecek olağandışı titreşimler algıladığında uyarı verir. Ayrıca otomobilinizin tam olarak nerede olduğunu gösterir, böylece polis hırsızın peşine düşebilir.

Tabii ki yeni otomobillerde bu özellikler genellikle standart olarak sunulur. Ancak şimdilik daha klasik bir model kullanıyorsanız unutmayın, güvenlik eklentileri hiç bu kadar akıllı olmamıştı.

Küçük mü yoksa büyük mü, hibrit mi yoksa elektrikli mi? Faydalı içeriklerimiz ile temel yol emniyeti ve sürdürülebilir araçlar hakkında daha fazlasını öğrenin:

Otomobilde bebek varken güvenli sürüş için ipuçları

Lastik emniyeti ve bakımı için kısa bir rehber

Teknoloji kazadan kaçınmanıza yardımcı olabilir mi?

px İster eski ister yeni olsun, akıllı güvenlik araçları ile otomobilinizi koruyabilirsiniz