Yeni bir kariyer yoluna çıkıyorsanız ve özgeçmişinizde bir boşluk fark ettiyseniz, harekete geçme zamanı! Yeni beceriler öğrenerek, değişen iş ortamlarına uyum sağlayarak ve mevcut deneyiminizi güçlendirerek günümüzde ve gelecekte işverenlerin dikkatini daha çok çekebilirsiniz.

İş dünyası hızla ve sürekli değişiyor bu da çok yakın gelecekte yeni beceriler ve yetenekler için talepte artış görülebilir. Hızla gelişen iş piyasasına ayak uydurmaya yönelik önerilerimizle, özgeçmişinizin her zaman ön plana çıkmasını sağlamak üzere eğitiminizi ve becerilerinizi yenileyebileceksiniz. 

Mesleki ve kişisel faydalar 

Eğitiminizi ve becerilerinizi yenilemenin ve mevcut yeteneklerinizi geliştirmenin değişen iş piyasasında güncelliğini korumaktan potansiyel işverenlerin ilgisini çekmeye kadar birçok mesleki faydası bulunmaktadır. Yeni bir uzmanlık edinmeye zaman ayırmak da kazanç potansiyelinizi artırarak ve yeni bir gelir kaynağı edinme fırsatı sağlayarak finansal avantajları beraberinde getirebilir. Bilgi birikiminize yatırım yapmak, girişimciliğinizi geliştirmek ve kendi işinizi kurmak için ihtiyaç duyduğunuz özgüveni edinmenize yardımcı olabilir. 

Ancak burada önemli olan sadece mesleki kazanç değildir. Dünya büyük bir hızla ilerlemektedir ve bu hıza ayak uydurmak zor gelebilir ancak kariyerinizden elde etmek istediklerinize düzenli olarak tekrar odaklanabilir ve o noktaya varmak için ihtiyaç duyacağınız beceriler veya eğitim üzerinde çalışabilirsiniz. İnsanlar sürekli öğrenmeye programlanmıştır ve beyinlerimiz sürekli yeni tecrübeler aramaktadır. Yenilik olmazsa, motivasyonumuzu kaybetme riskini alırız. Eğitimi ve becerileri yenilemek, yeni projelerin üstesinden gelecek enerjiyi kazanmamızı ve başarı hissinin keyfini sürmemizi sağlayabilir.

Üzerinde çalışmak istediğiniz alanları tanımlayın

Beceri eksikliği, bulunduğunuz nokta ve olmak istediğiniz yer arasındaki boşluktur. Özgeçmişinizdeki bu boşlukları birçok şekilde keşfedebilir ve tanımlayabilirsiniz. Örneğin sizi ilgilendiren bir pozisyonun iş tanımını okuyun. Belirtilen kriterleri güncel özgeçmişinizle veya ‘LinkedIn’ profilinizle karşılaştırın ve kendinize şu soruyu sorun: “Hangi alanlarda öğrenmeye veya tecrübe kazanmaya devam etmem gerekiyor?” 

Yeni bir işe veya girişime hazırlanmak için yapmanız gerekenleri mevcut pozisyonunuzda çalışırken keşfedin. Örneğin, düşündüğünüz pozisyonda çalışan kişilerle konuşun, hatta bir günü bulundukları iş ortamında geçirip geçiremeyeceğinizi sorun. Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, hiç beklemeden küçük ölçekli bir halini geliştirmeye ne dersiniz? Bir sosyal medya profili, çevrimiçi bir portföy ya da kurmak işi sergileyebileceğiniz bir stant bile olabilir. 

Meraklı olmak iyi bir başlangıçtır, ilgilendiğiniz alanda webinarlara katılın ve TED konuşmaları izleyin. Bir sonraki adımı atmaya hazır olduğunuzda bir kariyer koçundan veya danışmandan destek alın ve ihtiyaç duyacağınız mesleki becerileri edinmek için mesaiden sonra devam edebileceğiniz bir kursa kaydolun.  

Size sunulan fırsatları en iyi şekilde değerlendirin

Eğitim ve beceri yenileme yolculuğuna çıkarken bir kariyer planı yapmak mevcut bir kariyer planının üzerinden geçmek faydalı olacaktır. Yeni hedeflerinizi, edinmek istediğiniz becerileri ve uzmanlığı, bunları nasıl edinebileceğinizi ve bunlarla ilgili süre hedeflerini planınıza ekleyin.  

Bu şekilde, gelişiminize ilişkin daha genel bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu, işvereninizle oluşturacağınız resmi bir plan olabileceği gibi sadece size özel bir tasarı da olabilir. Bunu yapmaya başladıktan sonra gelişim fırsatlarını daha Rahat fark edebileceksiniz ve iş yerinizde bu fırsatları takip etmek için motivasyon kazanacaksınız. Birçok şirket e-öğrenme programları ve hizmet içi eğitim imkanları sunar; ancak şirketiniz böyle bir imkân sunmuyorsa işvereninizin size şirket dışındaki bir kurs aracılığıyla destek olmasını isteyebilirsiniz. 

Bu içeriğimiz ilginizi çektiyse, iş hayatında başarı ile ilgili benzer içeriklerimize de göz gezdirin:

 

px Kariyerinizi geleceğe hazırlamak için eğitiminizi ve becerilerinizi tazeleyin