Uçaktaki kadın minik çocuğunu kucağında oynatıyor.

Çok yaygın görülen şu senaryo büyük ihtimalle sizin de başınıza gelmiştir: aylardır ailenizle tatile çıkmanızı beklerken birdenbire bir felaket yaşanmış ve bütün planlarınız suya düşmüş olabilir. Kayıp valizlerden iptal edilen uçuşlara, kötü bir hastalıktan beklenmedik yaralanmalara kadar birçok nedenle tatiliniz mahvolabilir ve büyük bir masrafla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak ihtiyatlı davranıp seyahat sağlık sigortası yaptırdıysanız tatilinizin, sağlığınızın ve paranızın koruma altında olduğunu bilerek rahat edebilirsiniz. İkamesi gereken kayıp eşyalar, acil tıbbi ihtiyaçlar ya da yeni bir uçak rezervasyonu konusunda size yardımcı olan seyahat sağlık sigortası, kaygılanmadan seyahate çıkmanızı sağlar. Bu yazımızda, sigortanın seyahatinizi en kısa sürede tekrar rayına oturtmanıza yardımcı olabileceği senaryoları inceliyoruz.

Kayıp veya çalıntı valizler

Bir aile tatilinin planlanması, özellikle küçük çocuklarınız varsa büyük bir mesele olabilir. Eğlenceli bir kayak gezisi için kat kat giysiden sıcak bir plaj molası için mayo ve güneş kremine kadar ihtiyaç duyabileceğiniz her şey valizlerinizde yerini almalıdır. Ayrıca, ekstra uzun bir seyahate çıkıyorsanız ya da yurt dışındayken çalışmayı planlıyorsanız, dizüstü bilgisayar, tablet, kamera ve akıllı telefon gibi pahalı ekipmanları da listeye ekleyebilirsiniz.

Ne yazık ki valizinizin kaybolmaması için alabileceğiniz tüm tedbirlere rağmen, her yıl havalimanlarında milyonlarca çanta kayboluyor. Valizler ve değerli eşyalar kimi zaman trenlerde, otobüslerde ve diğer ulaşım araçlarında da kayboluyor veya çalınıyor. Bu hem üstünüzdeki kıyafetler ve el çantanızla ortada kalmanıza, hem de kaybettiğiniz her şeyin maliyetini düşündüğünüzde son derece pahalıya mal olabilecek büyük bir sıkıntıya yol açan bir durum. Neyse ki bu noktada sigorta devreye giriyor. Havayolu veya seyahat acentesi ile görüştükten ve kayıp eşyaların teyidini yaptıktan ya da bir hırsızlık olayını yerel emniyet birimlerine bildirdikten sonra, valiz sigortanız kaybolan veya çalınan eşyaların maliyetini karşılamanıza yardımcı olabilir. Teminatınıza bağlı olarak, anlık olarak ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları veya acilen satın almanız gereken ürünler ve giysiler için küçük bir tutarı sağlayabilir. Böylece, cebinizden para çıkmaz ve tatilinizin keyfini sürmeye odaklanabilirsiniz.

Gecikmeler, iptaller ve beklenmedik kesintiler

Seyahatinizin kesintiye uğramasını sağlayabilecek tek senaryo valiz sorunları değildir. Tatil öncesinde öngörülmeyen bir yaralanma ya da yakın bir akrabanızın vefat etmesi veya hastaneye yatması gibi seyahat etmenizi engelleyen zorlu bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durumların ele alınması, halihazırda rezerve ettiğiniz ve iptal edemeyeceğiniz bir seyahat nedeniyle para kaybetmenin ilave stresi olmadan da yeterince zordur. Alternatif olarak, sağlığınız son derece iyi olabilir ancak seyahatiniz olumsuz hava koşullarına, doğal afetlere veya idari hatalara bağlı uzun gecikmeler veya iptaller dolayısıyla kesintiye uğrayabilir. Bütün bunlar ise tatilinizi mahvedecek ve para kaybetmenizi sağlayacaktır.

Hangi senaryoyu dikkate alırsak alalım, seyahat sağlık sigortası bu öngörülmeyen maliyetleri teminat altına alabilir ve kontrolünüz dışındaki durumlar nedeniyle zarara uğramamanızı sağlayabilir. Yiyecek-içecek, havalimanında kalma veya iptal edilen seyahatler yüzünden yapılabilecek uçak bileti ve konaklama iadeleri dolayısıyla maruz kalınan ek masraflar da teminat altına alınabilir. Tatilinizin keyfini süremeyecek olsanız da bu teminat sayesinde daha iyi şartlarda tekrar rezervasyon yaptırabilirsiniz ve bu süreçte zarara uğramamış olursunuz.

Yurt dışında tıbbi acil durumların yönetilmesi

Varış yerinize hiçbir eşyanızı kaybetmeden sağ salim ulaşmış olabilirsiniz. Peki, aniden bir sağlık sorunu yaşarsanız ne olacak? Hastalık bir tatili mahvedebileceği gibi bazı ülkelerde sağlık hizmetleri aşırı pahalı olabilir. Kendi ülkenizde ulaşabileceğiniz kaliteli tedaviye ulaşmak için yüklü tutarlar ödemeniz gerekebilir. Doğa yürüyüşü veya kayak gibi sportif tatiller kazalara daha meyilli görünebilir ancak gerçekte en sakin tatiller bile gizli tehlikeler barındırabilir. Avrupa’da bir Ortaçağ şehrini keşfederken taş döşeli yollarda düşüp bacağınızı kırmak ya da Karayipler’de tropik bir tatil köyünde az pişmiş et nedeniyle gıda zehirlenmesi geçirmek gibi birçok problemle karşılaşabilirsiniz. 

Seyahat sağlık sigortası, bu durumlarda tıbbi tedavinin maliyetini teminat altına alarak veya tazmin ederek ve uzman tavsiyesi sunarak mümkün olan en iyi hizmeti alacağınızı garanti eder. Tedavi için seyahat etmenizi veya tatilinizi kısa kesmenizi gerektirebilecek acil durumlarda çok ihtiyaç duyduğunuz desteği sunar. Bir felaketle ne zaman karşılaşacağınızı bilemezsiniz, ancak iyi bir seyahat sağlık sigortası ile tatile çıkarken içiniz rahat eder ve kendinizi güvende hissedersiniz.

 

px Kayıp valiz, iptal veya hastalık tatilinizi mahvetmesin!