ilk-yardim-nasil-yapilir

Nüfusun hızlı bir şekilde artmasından dolayı trafik sorunları hayatımızda ciddi problemler olarak bizlere yansıyor. Sadece İstanbul gibi büyük şehirlerde değil, neredeyse tüm şehirlerde trafik problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Trafiğin yoğunlaşması ve sorunların artması ise aynı zamanda kazaların da artmasına yol açabiliyor. Kaza anında ilk yardımın yapılması ise büyük önem taşıyor. İlk yardım tekniklerini öğrenerek acil durumlarda hayat kurtarabilirsiniz. Aynı zamanda kasko sigortası sahibi olarak kaza anında acil ambulans hizmetlerinden yararlanabilir ve hastaneye nakil işlemlerinden de yararlanabilirsiniz.

İlk Yardımın Önemi

Sağlık görevlileri olay yerine gelene kadar beklediğiniz zaman hayati riskler ortaya çıkabilir. Zamanında yapılan ilk yardım sayesinde riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. Kazaya bağlı olarak ortaya çıkan ölümlerin %50’lik kısmının kazadan ilk 30 dakika sonra gerçekleşmesinden dolayı ilk yardım son derece önemlidir.

İlk Yardımın İlk Kuralı

Kaza sırasında olay yerindeyseniz ve ciddi yaralanmalar mevcut ise sağlık görevlilerinin hemen gelmesi imkansızdır. Bu durumda ilk yardım için ilk etapta sakin olmalısınız. Kaza sebebiyle meydana gelebilecek karmaşa içerisinde sakin kalmanız ve ilk müdahaleleri yapmaya odaklanmanız son derece önemlidir. Kontrolü ele aldıktan sonra ilk yardım uygulamalarına geçiş yapabilirsiniz.

Kaza Analizi

Yangın ve patlama gibi riskler var ise mutlaka dikkatli davranın. Bu tür durumları analiz etmek için kazanın ne kadar ağır olduğunu tespit edin. Hızlı karar vermeniz gereken bu süreç içerisinde hiçbir detayı atlamayın. Araç içerisinde sıkışan ve bilinci yerinde olmayan kişiler mevcut ise ilk olarak bu kişileri araçtan doğru şekilde çıkarmalısınız.

Yaralı Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk yardım uygulamalarında yaralıların dikkatli şekilde taşınması önemli bir yere sahiptir. Taşıma sırasında yaralıların eklem bölgelerinin hareket ettirilmesi veya sarsıntıya uğraması kalıcı felç riskini ortaya çıkarabilir. Bu sebeple, yaralı kişilerin güvenliğini tehdit edebilecek bir risk alacağınız zaman ilk yardım uygulamasını yaralının bulunduğu aynı bölgede yapmanız daha doğru olacaktır.

İlk Kontroller

Yaralı kişilerin sağlık durumu analizi son derece önemlidir. İlk yardıma başlamadan önce yaralı durumunu ciddi bir şekilde incelemelisiniz. Yaralı kişinin büyük bir tehlike içinde olmadığından emin olmak istiyorsanız nabız, nefes ve göz kontrollerini gerçekleştirmelisiniz. Yaralı kişide hayat belirtisi olmadığını düşünüyorsanız kalp masajı aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

Kalp Masajı

Beynin canlı tutulması için yapılan kalp masajı hayat kurtarabilir. Kalp masajı yapılacağı zaman bir elinizi yaralı kişinin göğüs kemiğinin alt yarısının üst kısmına koymalısınız.  Diğer elinizi ise onun üzerine koymalısınız. Göğüs bölgesinin 5 santimetrelik civarında uygulanabilecek bir güç ile kollarınızı bükmeden kalp masajını yapmaya başlayabilirsiniz. Kalp masajı yaparken mümkün olduğu kadar hızlı hareket etmelisiniz. İlk yardımda doğru müdahale yapılabilmesi için yaralının sağlam ve düz bir zeminde yatması da gerekmektedir.

Kanamaları Durdurmak

Meydana gelen kazalarda kanama mevcut ise yaralı kişiye acilen turnike yapmalısınız. Atardamar gibi önemli bölgelerdeki kanamalarda kanın basınçlı bir şekilde akışının olabileceğini unutmamalısınız. Bu durum ciddi kan kayıplarının ortaya çıkmasına da yol açabilir. Steril şekildeki bir mendil ya da kumaş ile kanamanın olduğu yerin üzerine kuvvetli bir şekilde bastırarak kanamayı durdurabilirsiniz. Sağlık görevlileri olay yerine gelene kadar turnike yapmaya devam etmelisiniz. Turnikeyi doğru şekilde yapabilmek için eğitim almış olmanız da gerekmektedir.

Hayatın her zaman sürprizler ile dolu olduğunu asla unutmamalısınız. Kaza risklerinin her zaman mevcut olması ilk yardım konusunun önemini sizlere göstermektedir. Bu sebeple, ilk yardım eğitimini almalı ve gerektiği zamanlarda bilgilerinizi tekrar ederek unutmamaya çalışmalısınız.