Yeni girişimlerin %99,8’ini KOBİ’lerin oluşturduğu ülkemizde, finansmandan piyasada tutunmaya kadar birçok kriteri hesaba katarak iş kurmak gözünüzü korkutabilir. Halbuki yeterince iyi bir iş planınız varsa KOSGEB’den melek yatırımcılara kadar birçok farklı kaynaktan destek bulabilirsiniz.

İster yenilikçi bir şirket kuruyor, ister bir plajda dizüstü bilgisayarınızla çalışıyor olun, günümüzde sahip olduğumuz teknolojilerle kendi işinizi kurmak artık hiç olmadığı kadar kolay!

Bununla birlikte, yenilikçi şirketlerin büyük çoğunluğu başarısız olur. Küçük işletmelerin düştüğü tuzaklardan nasıl kaçınabilirsiniz ve başarı yoluna nasıl girebilirsiniz?

İşte tutkunuzu işinize dönüştürmenize yardımcı olabilecek bazı püf noktaları!

Tutku, tutku, tutku!

Dışarıdan bakınca, Snapchat gibi yeni uygulamaların ve yenilikçi şirketlerin bir gecede ünlü olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak daha yakından incelediğinizde, kurucuların yıllar boyunca çok çalıştığını ve birden fazla başarısızlık ve engele rağmen ürünleri konusunda tutkularını hiç yitirmediklerini göreceksiniz. Başarısızlığı geride bırakmayı öğrenirken en baştaki motivasyonunuzu ve kararlılığınızı korumanız ve başarısız olacağınızı düşündüğünüzde sabretmeyi sürdürmeniz çok önemlidir.

Araştırma yapın

Başarılı şirketler iyi bir organizasyona ihtiyaç duyar; bu yüzden, şirketinizi kurmadan önce maliyetler, müşteriler ve konum gibi detaylara özen göstererek detaylı bir plan yapın. Gireceğiniz sektörü tanıyın ve işe başlamadan önce tecrübe kazanmaktan korkmayın. Araştırmalara göre, girişimcilerin %91’i iş deneyimine sahip ve üniversiteyi bitirmeyen zenginlerin dilden dile dolaşan hikayelerine rağmen, araştırmalara göre başarılı girişimcilerin %95’i üniversite mezunu.

Mali durumu kontrol altına alın

Bir şirket kurmak için tam zamanlı işinizden istifa etmeden önce maliyetleri enine boyuna düşünün. Mali gücünüz şu anki işinizden ayrılmak için yeterli mi, yoksa şimdilik bunu bir yan proje olarak bekletmeniz daha mı iyi olacak? İşinizi finanse edebilmek için yatırımcı bulma yollarını araştırın ve bütçeleme ve nakit akışı hakkındaki bilgilerinizi tazeleyin. Vergileri de unutmayın! Yasal yükümlülükleri yerine getirmek için bir mali müşavirle anlaşmanız gerekecek.

İşte yeni bir iş kurma sürecinde size yardımcı olabilecek içeriklerimiz:

px Kendi işinizi kurmakla ilgili bilmeniz gereken her şey