Keyifli Bir Yolculuk Yapmak Hazırlık Gerektirir

Generali Sigorta [30/03/2015]

Gündelik hayatta şehir trafiğinde otomobil kullanmak kimi zaman sürücü olmanın keyfini unutturur insana. Oysa çoğu sürücü için otomobil kullanmak bir gereksinim ya da zorunluluk değil; keyiftir. Bu keyfi yeniden hissetmenin en güzel örneklerinden birisi uzun yolculuklara çıkmak, yolda olmanın keyfini yeniden keşfetmek. Ne var ki yine gündelik hayatta alışılagelinen rotaların değişmesi; yolculuğun kısa sürelerle sınırlı olmaması gibi etkenler; başta güvenlik ve ayrıca yolculuk keyfini korumak adına önem kazanır. Keyifli bir yolculuk yapmak hazırlık gerektirir: Özellikle uzun yol olmak üzere yola çıkacak araç sürücülerinin, seyahat öncesinde dikkat etmesi gerekenler bir göz atmalı.

Keyifli Bir Yolculuk

Uzun yola çıkarken; yolda dikkat edilecek detaylardan bir adım önce otomobilinizin de yola hazır olduğundan emin olmalısınız. Zira aracınız; uzun yolda şehir içi trafiğinde farklı durumlara maruz kalacak örneğin motor yağı daha zor şartlar altında çalışacak ve haliyle yağ tüketimi daha yüksek olacak. Yine uzun yolda ani fren ihtimalinin artması gibi beklenmedik durumlarla karşılaşma ihtimali yükselecek dolayısıyla aracınızın lastik performansı önem kazanacak. Aracınızın yağ, motor kayış aksanı, akü, hortum bağlantısı gibi teknik durumu ayrıca olası bir yakıt kaçağı gibi istenmeyen aksilikleri önlemek için motor bölgesi kontrölü atlanmamalı. Ayrıca fren sistemi, süspansiyon, direksiyon ve tekerlek aksamları da kontrolden geçmeli.
Aracınızın yola hazır olduğundan emin olduktan sonra sürüş keyfi ve güvenliğiniz için sizin de yola hazır olmanız şart! Yolculuk öncesi dinlenmiş olmanın önemi unutulmamalı ayrıca sık sık mola vermek; su tüketmek ve beslenmeye dikkat etmeli. Aracınızda yolda karşılaşabileceğiniz beklenmedik durumlara hazırlıklı olmak üzere mutlaka bulunması gereken yangın tüpü mevcut ve ilk yardım çantası eksiksiz olmalı. Ayrıca yolda dikkatinizi dağıtacak durumlardan örneğin mobil cihaz kullanmaktan kaçınmalı. Tüm bunların yanı sıra yolda meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı hazırlıklı olmak için aracınızın araç kasko, araç sigortasını ihmal etmeyin.
Yolda olmanın keyfini sürerken güvenli ve sorunsuz bir yolculuk yapmak hiç de zor değil; önemli olan aracın ve araçtaki herkesin güvenliğinden sorumlu olan sürücünün trafik kurallarını ihmal etmeyip, dikkatini yola vermesi. Bundan sonrasında katedeceğini kilometreler boyunca yolun tadını çıkarıp, sürüş keyfi yaşamak size kalıyor…

Facebook ile Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image

Generali Sigorta’yı Facebook’ta Beğen, Hiçbir Yeniliği Kaçırma!

likeee

 

 

 

Herkes burada, gelsene sen de.