Kış ayları, evde battaniyelere gömüldüğünüz sıcacık akşamlardan yılbaşı döneminin neşesine kadar heyecan verici birçok yöne sahiptir. Ancak bu mevsim özellikle kuyruklu dostlarımız için bir dizi tehlikeyi de barındırır. Köpeğiniz evlerdeki kuru hava veya yürüyüşe çıktığınızda kar yemesi gibi birçok nedenle hastalanabilir.

Baharın gelmesini beklerken köpeğinizi güvende tutmanız için, bu risklerin farkında olmanız ve yaşam tarzları ile rutinlerini uygun biçimde ayarlamanız önemlidir. Veteriner ve “The New Pet Parent” adlı kitabın yazarı Dr. Cristina Diaz-Madronero, kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken altı yaygın problemi ve evcil hayvanınızı mutlu ve sağlıklı tutmanın en iyi yöntemlerini açıklıyor.  

 

Onları sıcak tutun

Diaz-Madronero, özellikle” hipotermi, potansiyel olarak her köpeği etkileyebileceği için” tıpkı insanlar gibi bazı köpekler de soğuk havalarda ısınmak için yardıma ihtiyaç duyduğunu ifade ediyor. Ancak köpeğinize kalın bir ceket giydirmeden önce birkaç faktörü göz önünde bulundurun.

Bu faktörlerden ilki, köpeğinizin kürk kalınlığıdır. Alman Çoban Köpeği ve Sibirya Kurdu gibi ırkların kalın kürkleri ısının daha iyi korunmasını sağlar; Yorkshire Teriyerler ve Şivava gibi ırkların ısı kaybetmesi ise daha kolaydır, yani üşümeleri daha olasıdır. 

Aklınızda bulundurmanız gereken diğer iki faktör ise yaş ve sağlık durumudur. Diaz-Madronero “Köpeğiniz genç veya çok yaşlı ise vücudunun sıcaklığını düzenleme becerisi çok verimli olmayabilir.” ifadelerini kullanıyor, ayrıca bu durum sağlıklı olmayan köpekler için de geçerli.  

 

Bazı bitkilerden ve çiçeklerden uzak durun 

Kış mevsimi yeni bir bitki örtüsünün hayat bulduğu bir dönemdir ancak bu bitkilerin bazıları köpekler için zararlı olabilir. En tehlikeli bazı bitkiler arasında çobanpüskülü, ökseotu, Atatürk çiçeği ve güzelhatun çiçeği yer alır. Peki köpeğinizin bu bitkileri yiyip yemediğini nasıl anlayabilirsiniz? 

Aşırı idrara çıkma, salya artışı, kusma, güçsüzlük ve ishal yaygın görülen semptomlardır. Ayrıca, Diaz-Madronero, etkilenme şiddetinin büyük ihtimalle köpeğin boyuna ve yuttuğu bitki miktarına bağlı olacağını ifade ediyor. “50kg ağırlığındaki bir Alman çoban köpeğinin bir yaprak çobanpüskülü yemesi, bir Şivava’nın aynı miktarı yemesi kadar kötü olmayacaktır.” 

Ancak, köpeğin boyu ve yediği miktar ne olursa olsun, tavsiye almak ve köpeğinizi muayene ettirmek için mutlaka veterinerinize başvurmalısınız.

 

Yol tuzlamasına, kum ve talaşa dikkat edin

Köpeğinizin buzlu yollarda kaymasını engelleyebilse de küçük taneler köpeğinizin patilerine dolarak acıya ve tahrişe yol açabilir. Neyse ki bu riskin çok kolay bir çözümü var.

Diaz-Madronero, eve döndüğünüzde bir kova su ve bez ile patilerini yıkamanızı öneriyor. Ancak suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin, “donma noktasındaki patilerin aşırı sıcak suya maruz kalmasını istemezsiniz.”

Görünür olmalarını sağlayın 

Kısalan kış günleri, çoğunlukla karanlıkta yürüyüşe çıkacağınız anlamına gelir. Bu nedenle, kazaların önüne geçmek için hem siz hem de yabancılar için köpeğinizin görünür olması çok önemlidir. Ancak, Diaz-Madronero’nun işaret ettiği gibi, köpeğinizin görünmesini sağlamanın birçok yolu var.  

“İnsanlar için üretilen reflektörlü yelekler gibi köpekler için de reflektörlü yelekler alabilirsiniz. Genellikle kış kürklerinde de yansıtıcı kısımlar bulunur.” Köpeğiniz büyük giysilerden pek hoşlanmıyorsa, reflektörlü şeritleri bulunan tasmalar veya kolaylıkla takıp çıkarabileceğiniz askılı lambalar alabilirsiniz.  

Diaz-Madronero şu hususları da vurguluyor: “Kayışın reflektörlü olması ve köpek sahibinin de reflektörlü eşyalar kullanması oldukça faydalıdır. Zifiri karanlık bir havada köpeği görseniz bile onu tutan kişiyi göremeyebilirsiniz.”

Antifrize dikkat edin

Arabaların soğuk havada çalışması için antifrize bel bağlarız ancak antifriz köpekler için son derece zehirli olan kimyasallar içerir. Diaz-Madronero, “Antifriz, köpeklerde çok hızlı şekilde böbrek yetmezliğine yol açabilir ve bir köpeği 24 ila 48 saat içinde öldürebilir.” uyarısında bulunuyor.  

Ne yazık ki, semptomlar görüldüğünde genellikle köpeğiniz çoktan zarar görmüş olur. Diğer yandan, Diaz-Madronero dikkat etmeniz gereken semptomlar arasında “oldukça belirgin bir zehirlenme belirtisi olan salya artışı veya çok su içme veya normalden fazla idrara çıkma gibi normal görünmeyen herhangi bir davranış” gibi belirtileri takip etmeniz gerektiğini sözlerine ekliyor. 

Köpeğiniz antifriz içerse ya da içtiğinden şüphelenirseniz derhal veterinerinizi arayın. Ayrıca, böyle bir riski baştan önlemeniz de önemlidir; arabanızda veya antifriz kabında kaçak olmadığından emin olun ve antifrizi köpeğinizin erişemeyeceği, güvenli bir yerde saklayın.  

Bu risklere karşı tedbir alın ve köpeğinizle birlikte mutlu ve sağlıklı bir kış mevsimi geçirin. 

  

px Kış mevsiminde köpeğinizle nasıl ilgilenmelisiniz?