İster erkenden başlayan yoğun kar yağışının hakim olduğu Doğu bölgelerinde, ister yağmura teslim olan Güney ve Batı bölgelerinde yaşıyor olun, havanın erken karardığı ve sıcaklığın düştüğü kış aylarında, zinde ve sağlıklı kalmak özellikle emekliler açısından çok önemlidir. Önceki yıllara göre soğukların daha geç bastırdığı günümüzde kendinizi nasıl sıcak tutacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Evinizi iyi ısıtarak 20ºC – 24ºC arasında tutabilmek için kapı ve pencere contalarınızın sağlamlığından emin olun ve gerekiyorsa tamir edin/ettirin. Doğru giysilerle ısının. Tek kat ama kalın bir giysi yerine sıcakta çıkarabileceğiniz, soğukta tekrar giyebileceğiniz birden fazla kat giysi, evdeyken terlik ve dışarıdayken su geçirmez bir kaban ve botlar giymeye özen gösterin. Kötü hava şartlarında dışarı çıkmak zorunda kalmamak için evinizde yeterli ilaç ve gıda bulundurduğunuzdan emin olun. Kötü havalarda eve sipariş hizmeti de çok faydalı bir yöntem olabilir.

Grip aşısı yaptırmak gibi önceden alabileceğiniz tedbirleri de düşünebilirsiniz. Vücut ve ruh sağlığınız bağlantılı olduğu için, her gün tanıdıklarınızı telefonla arayın, görüntülü görüşmeler yapın.

Kendinizi sıcak tutmanın yanı sıra, aktif kalmanız da çok önemlidir. Yürüyüş, ev işleri, hatta sandalyede yapabileceğiniz antrenmanlar, nabzınızı yüksek tutmanın ve kan akışını hızlandırmanın yollarından sadece birkaçıdır. Sıcak içecekler tüketmek ve bolca meyve/sebze yemek çok daha zinde kalmanızı sağlayacaktır!

Enerjinizi yüksek tutmanın eğlenceli ve kolay yolları için 50 yaşından sonra zinde kalma rehberimizi okuyun.

Zz00ODVlMTQ0MzQ0NjgxMWViYThjYjUzNWNkYWYyYTM2Nw== Emekliler için kış mevsiminde sağlıklarını korumanın yolları

 

Kış aylarında hastalanırsanız, SGK ile anlaşmalı tüm sağlık kuruluşlarında Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanınızda. Hemen göz gezdirin ve size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenin.

 

px Emekliler için kış mevsiminde sağlıklarını korumanın yolları