shutterstock_758828530.jpg

Kendin Yap projeleri son derece tatminkardır! Hem bir şeye bakıp “Bunu ben yaptım” diyebilirsiniz, hem de bu süreçte büyük bir tasarruf edersiniz. Ancak bütçenizi zorlamadan bu avantajları elde etmek için yapabileceğiniz çok daha fazla şey var. 

Büyük tasarruf sağlamak için tekrar kullanın ve yenileyin!

Öncelikle, malzemeler için yüksek tutarlar ödemekten kaçının. Kullanılmış ve seri sonu malzemeler bulmak için internet üzerindeki satışlarda arama yapın; genellikle satılmazsa çöpe atılacak son derece iyi malzemeler bulabilirsiniz.

Daha ucuz ahşap arıyorsanız, kereste depoları aynı ahşap malzemeler için yapı marketlerine göre çok daha fazla tasarruf sağlar. Ev eşyaları arıyorsanız, yakınınızdaki bir spotçuya giderek tekrar kullanabileceğiniz, başka bir amaçla kullanabileceğiniz veya salaş ve şık bir görünüm kazandırabileceğiniz birçok harika eşya bulabilirsiniz.

Alet kullanımı 

Ciddi bir Kendin Yap meraklısına dönüşmüyorsanız, mümkünse yeni aletler almaktan uzak durun—birkaç yıl sonra sadece iki defa kullandığınız testereyi gördükçe canınız sıkılacak. Bunun yerine, maliyetleri düşürmek için bir alet kiralama hizmetinden faydalanın ve ihtiyacınız olmayan aletleriniz varsa Freecycle (veya yaşadığınız yerdeki benzer bir sistem) kullanarak bunları ihtiyacınız olan aletlerle takas edin.

Büyük bir yükün altına girmeyin

Yapabileceğinizi hissetsen bile, bir ev inşa etmek için çok erken! Boyunuzdan büyük bir işe kalkışırsanız, imdadınıza yetişmesi için bir usta çağırmak işi sıfırdan yapmaya göre daha masraflı olabilir. Yeni başlayanlar için mükemmel Kendin Yap işleri arasında şunlar yer alır:

  • yer karoları

  • halı veya parke döşeme

  • duvar boyama  

  • sızdıran muslukların onarımı

  • banyo izolasyonu

Akıllı, küçük çaplı Kendin Yap projelerini araştırmak riski azaltmanın yanı sıra, zaman, emek ve para tasarrufu da sağlar. Bir odanın görünümünü tamamen değiştirmek için tek yapmanız gereken üstünkörü bir boya veya yeni bir aydınlatma olabilir.

Ne yaparsanız yapın, çekici elinize almadan önce ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun. YouTube böyle konularda şahane bir kaynaktır. Aklınıza gelebilecek her tür ev tadilatının nasıl yapılacağını açıklayan bir video bulma ihtimaliniz çok yüksektir. 

px Kısıtlı bir bütçeyle evinizi kendi kendinize elden geçirin