Parkta tasmalı bir köpekle koşan adam ve kadın

İş, aile sorumlulukları ve gündelik koşturmaca arasında, antrenman yapacak zaman bulmakta zorlanabilirsiniz. Ancak evde dört ayaklı bir dostunuz varsa, birlikte koşmanız hem gününüze antrenman eklemenin, hem de köpeğinizi gezdirmenin harika bir yoludur! Her yeni faaliyette olduğu gibi, buna da aşamalı olarak başlamanız önemlidir. İşte başlangıçta dikkat etmeniz gereken, önceden plan yapmak, sıvı alımını sağlamak ve en ideal koşu şartları gibi püf noktaları…

Önceden planlayın

Köpek cinsleri büyük değişkenlik gösterebilir; bu yüzden, başlamadan önce köpeğiniz için ideal mesafeyi, en iyi arazi türünü ve dikkat etmeniz gereken sağlık veya yaş konularını veterinerinize danışın. Bütün köpekler uzun mesafe koşamaz! Veterinerinizin onayını aldıktan sonra, çevrenizde köpeğinizle birlikte rahatça koşabileceğiniz en iyi alanları keşfedin. Koşmayı kolaylaştırmak için ellerinizi kullanmadan kontrol edebileceğiniz bir tasma almayı düşünün. Ayrıca, seyyar bir köpek mama kabı almanız da gerekir; sıvı alımı son derece önemlidir. Yanınıza her ikiniz için de yeterince su alın; köpek dışkısı için çöp torbası almayı da unutmayın!

Aşamalı olarak ilerleyin

Kaslarını (ve kendi kaslarınızı) ısıtmak için tempolu bir yürüyüşle başlayın; bu, her ikinizi de yaralanmaktan koruyacaktır. Köpeğinizin toleransını geliştirmek için eğitim aşamalarıyla yavaş yavaş ilerleme kaydedin ve değişken hızlarda kısa koşular yapın. Bunu yapmanız, köpeğinizin tasmayla veya yanınızda koşmaya alışmasını da sağlayacaktır. Solunum hızını ve yavaşlayıp yavaşlamadığını izleyerek ne kadar yorulduğuna dikkat edin, gerekirse koşuyu erken bitirin.

Başarı için ipuçları

Önceden hava durumunu kontrol edin ve ancak doğru koşullarda koşun. Köpeklerin ateşi sıcak havada kolaylıkla yükselir ve asfalt veya kum gibi materyaller patilerini yakabilir; bu yüzden güneşli günlerde gölgede kalmaya çalışın. Eve döndüğünüzde her zaman özellikle patilerinde kesik veya yaralanma olup olmadığını kontrol edin ve hastalık veya bitkinlik belirtilerine karşı köpeğinizi yakından takip edin.

Bir sonraki maceranız için sağlıklı ve zinde kalmanızı sağlayabilecek harika içerikleri kaçırmayın!

Formda kalmanıza yardımcı olacak kış etkinlikleri

 

px Köpeğinizle koşmaya başlamak için en iyi püf noktaları