turkish_kopenhag.png

Eski bir Viking balıkçı köyü ve sevilen çocuk masalları yazarı Hans Christian Andersen’in evi olan Kopenhag, zengin ve renkli bir tarihe sahiptir. Yani, bir kuruş bile harcamadan şehrin kültürünün derinliklerine kolaylıkla dalıp gidebilirsiniz. İşte Kopenhag’da görmeniz gereken beş yer…

Kopenhag seyahatiniz öncesinde vize için zorunlu olan seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın! Generali’nin Seyahat Sağlık Sigortası sayfasından online seyahat sigortası yaptırabilirsiniz.

Nyhavn Limanı

Nyhavn Limanı, ikonik renkli evleri ve yelkenli gemileri ile ünlüdür. Hans Christian Andersen 1835’te ilk masallarını yayınladığında bu limandaki 20 numaralı evde oturuyordu. En eski ev olan 9 numara, 1681 tarihinde inşa edilmiştir. Birçok gayrimenkul yenilenerek jazz barlara dönüştürülmüştür. Liman boyunca bir akşam yürüyüşü yaparak çarpıcı bir atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Küçük Deniz Kızı

Şehrin en ünlü heykeli olan Andersen’in ‘Küçük Deniz Kızı’na ev sahipliği yapan Langelinje Güvertesi’ni ziyaret ederek Kopenhag’ın büyüleyici tarihine tanıklık edebilirsiniz. Kısa bir yürüyüşle, büyük Gefion Çeşmesi’ne ve tarihi 1600’lere uzanan yıldız şeklindeki Kastellet Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Yeşil alanlar

Kopenhag hem yaz hem de kış aylarında bir açık hava kenti olup, aynı zamanda Avrupa’nın en temiz şehridir! Kış aylarında, ılık bir bira içerek Hygge kültürünü hissedin ve pazarlarda gezinin. Ağzının tadını bilenler, taze ve yerel ürünler satan Torvelhallerne Pazarı’na bayılacak. Mevsim ne olursa olsun, Kral Bahçesi’nin ağaçlarla kaplı yürüme yolları büyüleyici manzara eşliğinde yürüyüş imkanı sunmaktadır. Tadını çıkarmayı sakın unutmayın!

Müzeler ve galeriler

Kentteki bazı müzeler belirli günlerde ücretsiz giriş imkanı sunar. Örneğin; Van Gogh gibi sanatçıların eserlerini, heykellerini ve resimlerini barındıran Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi Salı günleri ücretsiz olarak ziyaretçilere açıktır. Danimarka Ulusal Müzesi ise her zaman ücretsizdir.

Kendi kendinize yürüyüşe çıkın

Bir şehri keşfetmenin en iyi yolu yollarında yürümektir. Ücretsiz bir yürüyüş turu veya uygulaması ile alışılmışın dışında bir gezi yapın. Parlamentoya ev sahipliği yapan Christiansborg Sarayı’nı ve Kraliyet Ailesi’nin resmi konutu olan Amalienborg Sarayı’nı mutlaka ziyaret edin.

Hava durumu ve bütçeniz ne olursa olsun, Kopenhag’ın etkileyici geçmişine kolaylıkla kendinizi kaptırabilirsiniz. Kopenhag, masallardan Viking savaşlarına kadar kültürel alanın farklı renklerini sevenler için bir masal alemidir!

  • TORVELHALLERNE PAZARI
  • LANGELINJE
  • NY CARLSBERG GLYPTOTEK
  • NYHAVN LİMANI
  • CHRISTIANBOURG SARAYI

Bir sonraki dünya turunuz için mükemmel seyahat ipuçlarımızla maceracı tarafınızı keşfedin:

Uçuşunuz iptal edildiği takdirde ne yapmalısınız?

El çantanızdan maksimum fayda sağlayarak bagaj ücretlerinden kurtulun

Kültür Turizmi İçin Vize Almadan Gidebileceğiniz 7 Ülke

px Kopenhag’da yapılacak en iyi 5 ücretsiz etkinlik