Kredi kartlarınızı, kredili mevduat hesaplarınızı ve kredilerinizi ödemek hayal ettiğiniz kadar stresli ve zorlu değildir. Tek ihtiyacınız olan somut bir eylem planı ve bu süreçte size faydalı olacak uygulamalar. 

İşte borçlarınızı hızla ve kolayca ödemenizi sağlayacak bazı stratejiler. 

Borçlarınızı sıralayın

Borçlarınızı ödemeyi planlamadan önce bütün borçlarınızı ve aylık gelir-gider durumunuzu net bir şekilde ortaya koymanız faydalı olacaktır. Bunu daha kolay yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Gelirlerinizi ve giderlerinizi bir dosyada listeleyin. Borçlarınızı ve faizlerini de ekleyin. 
  • Her ayın sonunda borç ödemesi için ne kadar paranızın kaldığını hesaplayın. 
  • Borçlarınızı önceliklerine göre sıralayın, örneğin en yakım zamanda ödenmesi gerekenlerden veya faizi en yüksek olanlardan başlayın.  

Zz1iZjQ3Y2JmMDg3NzExMWVjYWEyZmZhMTNlZjc2MjEzMg==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiYmY0N2NiZjA4NzcxMTFlY2FhMmZmYTEzZWY3NjIxMzIiXSwiZXhwIjoxNjQ2NzU4ODA5fQ Kredi kartı ve kredi borçlarınızı strese girmeden ödeyin

Borçlarınızı hızlı ödemenizi sağlayacak stratejiler

Borçlarınızı ve her ay borç ödemeye ayırabileceğiniz tutarı net bir şekilde ortaya koyduktan sonra ödeme stratejinizi düşünmeye başlayabilirsiniz.  

Çığ Yöntemi

Bütün borçlarınızın asgari ödemesini yaparak kalan parayla faizi en yüksek borcu ödemeye odaklanacağınız bir yöntemdir. Böylece, faiz ödemeleriniz azalacak. 

Kartopu Yöntemi

Bu yöntemde de bütün borçlarınıza asgari ödeme yapacaksınız ancak kalan parayla en düşük borçlarınızı ödeyeceksiniz. Bu yöntemin amacı, düşük borçları listenizden hızla çıkarmanızı sağlamaktır. 

Bakiye Transferi

Yüksek faiz uygulanan bir kredi kartındaki borcunuzu daha düşük faiz uygulanan bir karta taşırsınız, böylece yüksek oranda faiz ödemek yerine ana borcunuzu ödemek için daha fazla paranız kalır. Bazı bankalar yeni müşterileri çekmek için daha düşük faizli krediler veya düşük faizle borç transferi yöntemini uygular. 

Erteleme talep edin

Bazı kredi kartları ve krediler için erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu durumda uygulanacak vade ve faiz gibi koşullara dikkat etmelisiniz. 

Borçlarınızı birleştirin

Birden fazla kredi kartına borcunuz varsa, tüm borçlarınızı tek çatı altında birleştirmek kolaylık sağlayabilir. Örneğin, tüm kredi kartı borçlarınızı düşük faizli tek bir krediyle kapatabilir ve borcunuza her ay yeni faiz eklenmesi yerine belirli bir vade boyunca sabit bir tutarı ödeyebilirsiniz. 

Zz0xYTE2MDAxYTg3NzIxMWVjODcxN2ZhMTNlZjc2MjEzMg==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiMWExNjAwMWE4NzcyMTFlYzg3MTdmYTEzZWY3NjIxMzIiXSwiZXhwIjoxNjQ2NzU4ODA5fQ Kredi kartı ve kredi borçlarınızı strese girmeden ödeyin

Bir uygulamadan faydalanın

Borçlarınızı ödemeyi kolaylaştırmak için akıllı telefon uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Örneğin, Borç Yöneticisi ve Takipçisi gibi bir uygulamayla ödediğiniz borçları takip edebilirsiniz ya da bütçe uygulamaları kullanarak bütün gelir ve giderlerinizi bir arada görebilirsiniz.

Borçlarınızı kapatmak için bir eylem planı geliştirmek bile çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Üstelik, finansal durumunuzun kontrolünü eline aldığınızı bilmek daha güçlü hissetmenizi sağlayabilir. 

 

px Kredi kartı ve kredi borçlarınızı strese girmeden ödeyin