Kronik Hastalıklar Konusunda Yolda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kronik Hastalıklar

Kimi zaman dış etkenlerden kaynaklı kimi zamansa hastalığın seyrinden dolayı, araç kullanırken halihazırda sahip olduğunuz kronik hastalıklar ortaya çıkıp, sürüş güvenliğinizi olumsuz etkileyebilir. Bu tür riskli durumlara fırsat vermemek için tansiyon, diyabet, kronik ağrı ya da alerji gibi kronik hastalığı olanlar özellikle uzun yolculuklardan önce mutlaka doktoralarına danışmalı; günlük yolculuklarda da hastalıkları için kullanmaları gereken ilaçları yanlarından ayımayıp doktorlarının önerdiği önlemlere uymalı. Unutmamalı ki trafikte seyir halinde sadece kendi aracımız değil, diğer araçlar ve trafikteki tüm unsurların güvenliğini sağlamaya özen göstermeli.

Kronik Hastalıklarda Yolda Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler

* Kronik hastalığı olan kişiler, araçlarında içinde düzenli olarak kullanmaları gereken ilaçların bulunduğu bir el valizi bulundurmalı. Özellikle uzun yolculuklarda, bagaja konulan valizdeki ilaçlara ulaşmak zor olup, hastalığın seyri açısından olumsuzluk yaratır.

* Özellikle tansiyon hastalarının stresten mümkün olduğunca uzak kalması gerekir. Bunun için trafikte sakin ve soğukkanlı bir sürücü olmak faydalı olacaktır.

* Kronik hastalığı olan sürücü tek başına yolculuk ediyorsa ve özellikle günlük rutin rotası dışında kalan bir araç yolculuğu yapacaksa; ailenin yolculuk hakkında bilgi sahibi olması ve belirli aralıklarla haberdar edilmesi, acil bir durumda hastaya ulaşmayı kolaylaştırır.

* Acil durumlarda sağlık görevlilerine yol göstermesi için, kronik hastalığı olan kişilerin cüzdanlarında veya araçlarında hastalıklarının durumunu ve seviyesini belirten bilgiler içeren sağlık özgeçmişi bulundurmak faydalı olacaktır.

* Alerji ve astım hastaları için otomobil yolculuğundan önce dikkat edilmesi gereken en önemli konu, araç temizliği. Araç döşemeleri ve havalandırmasının temizliği hassasiyet gerektiren bir konu. Dışarıdan gelecek alerjenlere karşı aracın havalandırmasına polen filtresi taktırmak işinizi kolaylaştıracak. Yolculuk esnasında camlar açık gitmek yerine klima kullanmak ancak klimanın temizliğinin yapılmış olması tavsiye edilmekte. Ayrıca arabaya binmeden önce, havalandırmayı; aracın camları açıkken çalıştırmak da faydalı olacak.

* Gündelik hayata etkisi bilenen hatalıklardan olan diyabet (şeker hastalığı) hastalarının araç kullanırken, yanlarında mutlaka gerekli ilaçları ve kullanıyorlarsa insülin, kolayca ulaşabilecekleri bir yerde bulunmalı. Araç yolculuğu esnasında beslenme düzeninize ihmal etmemek ve kan şekerinizi dengelemek oldukça önemli. Bunun için özellikle uzun yolculuklarda sık mola verip, beslenme ve su tüketimi düzenlenmelidir. Yanınızda kan şeker ölçümü aleti bulundurup, yolculuk esnasında belirli aralıklarla kullanmak, kan şekerinizi takip etmenizi sağlayacak.

* Yüksek ya da düşük tansiyon hastaları için de araba ile yolculuk ederken dikkat edilmesi gereken durumlar mevcut. Genel belirtileri arasında göz kararması, mide bulantısı ya da baş dönmesinin sayılabileceği düşük tansiyon, özellikle sürücü için sıkıntılı durumlar yaratabilir. Herkesin başına gelebilecek şekilde, yolda beklenmedik bir anda düşen tansiyonu dengelemek için tuzlu ayran önerilir ancak tansiyon hastalığı kronik ise özellikle sürücünün, gerekli ilaçlarını kullanıyor olmayı ihmal etmemesi şart. Tansiyon hastasıysanız ve araç kullanırken belirtiler ortaya çıkarsa, aracınızı uygun ve güvenli bir yere park edin ve tansiyonunuz dengelenene kadar yola çıkmayın. Böyle bir durumda arabada yalnızsanız, size yardımcı olabilecek birini arayarak yardım isteyin.

* Kronik ağrı sorunu yaşayan kişilerin araç kullanması özellikle uzun soluklu yolculuklarda rahatsızlık yaratabilir. Yola çıkmadan önce doktorunuza danışmayı ve kullandığınız ilaçları mutlaka yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Kronik hastalıklar söz konusu olduğunda sağlıklı ve güvenli bir yolculuk için gerekli önlemleri almanın önemi ihmal edilmemeli. Tıpkı, yolda aracınızın başına gelebilecek beklenmedik olumsuzluklara karşı önlem almanın gerekliliği gibi… Bunun için Generali’nin araç kasko sigortası ürünlerini inceleyebilir, size en uygun trafik sigortası veya kasko sigortası ürününe sahip olmak için danışmanlardan yardım alabilirsiniz.px Kronik Hastalıklarda Yolda Dikkat Etmeli