kurban bayramı 2020

Kurban Bayramı için tatil planları yapıldı ve rotalar belirlendi. Güvenli bir seyahat için gerekli tedbirleri almanız büyük önem taşıyor. Yeni normal sürecinin getirdiği önlemlerin yanı sıra aracınızla ilgili gerekli kontrolleri yaptığınızdan emin olun.

İşte Kurban Bayramı’nda yola çıkacaklara özel tavsiyelerimiz:

Yola çıkmadan önce lastikleri kontrol edin

Yola çıkmadan önce aracın genel kontrolünü mutlaka yapın. Mevcut ve yedek lastiklerinizi kontrol edin. Lastiklerin aşınmamış ve inik olmamasına dikkat edin. Bir sorun gördüğünüz takdirde sorunu çözmeden yola çıkmayın.

Yeni normal dönemle ilgili önlemlere uyun

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyu ile paylaştığı kurallar bulunuyor. Seyahat ederken bu kurallar bütününe harfiyen uymanız önem taşıyor. Ayrıca uçak veya otobüs ile seyahat ediyorsanız; uçak ve araç içinde mümkün olduğunca temastan kaçının. Sosyal mesafeye dikkat edin ve yanınızda birkaç tanesi yedek olmak üzere maske ve koruyucu ekipman bulundurun.

Yolculuğa çıkmadan önce iyi uyuyun

Bayram yolculuğuna çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesi de sürücünün uykusunu yeterli düzeyde almış olmasıdır. Yola çıkmadan önce en az 7-8 saatlik bir uyku, yolculuk sırasında dinç olunmasına yardımcı olacaktır. Uykunuz geldiğinde mola vermeli ve ardından yolculuğa devam etmelisiniz.

Rahat kıyafetler tercih edin

Araç kullanırken kıyafetlerin rahatlığı konforlu bir yolculuk için önemlidir. Yolculuk sırasında rahatça araba kullanmanıza engel olacak dar kıyafetlerden kaçınmalı, mümkünse geniş ve rahat kıyafetler tercih etmelisiniz.

Alternatif rotaları tercih edin

Özel aracınız ile seyahat edecekseniz; mobil cihazlarınıza Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmenizi tavsiye ederiz. Bu uygulama ile yolculuk güzergahındaki risk durumunu kontrol edebilir, yüksek risk taşıyan bölgeler yerine alternatif rotaları tercih edebilirsiniz.

Tamir takım seti bulundurun

Yolculuğa çıkmadan önce aracınızın bakımını yaptırmanıza rağmen öngörülemeyen sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumları kolayca çözmek için araçta bir tamir takım seti bulundurmalısınız. Unutmayın; alacağınız ufak tedbirler, olası bir durumda araçtakileri koruyabilir ve hayat kurtarabilir.