Koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında daha çok şirket çalışanlarına daha fazla zaman, konum ve planlama esnekliği tanımanın faydalarını görüyor. İster mevcut pozisyonunuzu esnekleştirmeyi ümit ediyor ister bu tür bir özgürlük sunan yeni bir iş arıyor olun, esnek çalışmanın en iyi yollarına ve hayalinizi nasıl gerçeğe dönüştürebileceğinize göz gezdiriyoruz.

Elinizdekilerden faydalanın

Esnek çalışma, çocuk bakımı masraflarını kısmaktan tükenmişlik riskini minimuma indirmeye kadar birçok fayda sağlar. Peki, esnek çalışma imkanına nasıl kavuşursunuz? Öncelikle, mevcut işinizin politikasını inceleyin ve farklı zamanlarda aynı süre (mesela geç başlama ve geç bitirme) ya da haftada 3 veya 4 gün yoğun çalışma gibi farklı bir çalışma planı yapıp yapamayacağınızı öğrenmeye çalışın.

Araştırma yapın ve bir plan oluşturun; size nasıl erişebileceği ve farklı veya daha kısa bir program dahilinde çalışırken yüksek bir iş performansını nasıl sergileyebileceğiniz gibi sorulara karşı hazırlıklı olmanız önemlidir.

Ya da sıfırdan başlayın

Mevcut işiniz esneklik sağlamıyorsa, bu imkanı sunan şirketleri araştırın. Birçok işletme, uzaktan çalışma gibi seçenekler barındıran esnek çalışmanın performansa olan faydasını anlamaya başlamıştır. Dropbox, Google ve Netflix gibi şirketler esnek çalışmaya öncülük etmektedir.

Bu tür sektörlerde projeler ofise gelmeden de kolaylıkla yönetilebildiği için yazılım, tasarım, metin yazarlığı ve editörlük gibi teknoloji ve yaratıcı çalışma sektörlerinin uzaktan veya esnek çalışma imkanları sunması daha olasıdır.

Son olarak, evde kendi işinizi kurma veya serbest çalışma imkanını araştırın; henüz okul çağına gelmeyen çocuklarınız veya yaşlanan ebeveynlerinize bakma gibi bir sorumluluğunuz varsa, bu seçenek size çok uygun olabilir. Diğer popüler seçenekler arasında yazarlık, blog yazarlığı, tasarım ve danışmanlık sayılabilir; ancak, sağlam bir müşteri kitlesi oluşturmak için çok fazla zaman ve yatırım gerekebileceğini unutmayın.

Tatminkar bir aile hayatı sürmenizi sağlayacak yaşam dengesini nasıl kurabileceğinizi harika içeriklerimizle keşfedin:

https://www.generali.com.tr/blog/meditasyonun-sagliginiz-icin-5-faydasi/

https://www.generali.com.tr/blog/hayatimizi-kolaylastiran-ev-teknolojileri/

https://www.generali.com.tr/blog/cocuklara-farkindaligi-ogretmenin-yolu/

 

px Mesai saatlerine uymakta zorlanıyor musunuz? Ebeveynlere ve kariyerlerine uygun esnek çalışma fikirleri