Modifiye Araçlar Trafikte Risk Yaratıyor

Otomobil, kimileri için gündelik hayatı kolaylaştıran bir ulaşım aracı ama bazıları için bir tutku ve arzu nesnesi… Teknolojinin gelişmesiyle hızla ilerleyen ve her gün bir adım daha ileri giden otomobil sektörü, tüketiciler için hemen her gün bir yenilik sunarken bazıları için otomobil kullanmak bir ihtiyaç ya da gündelik iş olmaktan çok öteye geçerek bir tutku haline dönüşüyor. Bu tutku da otomobilin kişiselleşip, üretiminden çok farklı bir hale dönüşebildiği modifiye araç konseptine varıyor. Ne var ki trafikte bilinçli bir sürücü olmanın temeli hem kendi aracınız hem de trafikte yer alan diğer araçları riske atmaktan uzak durmak. Uzmanların yaptığı modifiye araçlar trafikte risk yaratıyor açıklamaları konuyu güvenlik ve risk faktörü açısından ele almayı gerektiriyor.

Modifiye Araçların Riskleri

2014 yılında Trafik Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre;  modifiyeli araçlar konusunda bir çalışma başlatıldı ve bu tür araçların trafikten men edilmesine başlandı; Özellikle şehir içi trafik içinde çok sık görülen modifiye araçlarla ilgili yoğun şikayetler üzerine harekete geçti. EGM, il emniyet müdürlüklerine gönderdiği özel genelgeyle bu araçların trafikten çekilmesi, para cezası yazılması ve araçlar üzerinde yoğun kontrol yapılmasını istedi, bu araçların trafikten men edilmesi talimatı verildi. Yine aynı genelgede yer alan bilgiye göre yapılacak denetimlerde özellikle eski modeldeki araçların kaportalarında, egzozlarında, ışık donanımlarında ile lastik ölçülerinde yapılan farklı teknik işlemlerle halen yürürlükteki trafik mevzuatına aykırı olarak kullanılan modifiye araçların trafikte tehlike yaratıklarına dikkat çekildi. Denetimlerde, modifiye araç kullanan sürücülerin trafik kurallarına uymadıkları yönünde saptamalar yapıldığı belirtilen genelgede, sürücülerin bu tür araçları çevredekileri rahatsız edecek biçimde duman ya da gürültü çıkararak kullandıkları vurgulandı.

Araçlara renkli cam filmi takılmasının, abartılı egzoz kullanılmasının ve otomobillerin yaylarının kesilmesinin yasak oluşu traifk güvenliği açısından öne çıkan bir durum olarak vurgulanıyor. Filtre kullanılan camlar özellikle gece sürüşlerinde görüş konusunda risk yaratırken son dönemde sık rastlandığı belirtilen yayı kesilmiş araçlar, yere çok yakın olduğundan tümseklere çarpıp takla atma tehditi altında bulunuyor. Tüm bu olumsuz durumlar hem aracın sürücüsü hem de trafikta yer alan diğer unsurlar açısından tehlike yaratıyor.

Otomobil tutkusu ne boyutta olursa olsun bilinçli bir sürücü olmak için modifiye araç kullanımından uzak durmalı ve otomotiv sektörünün sunduğu yenilikleri sokaktaki uygulamalarda değil, fuar gibi etknikler kapsamında takip etmeli… Trafikte araç güvenliği için kasko sorgulama ve trafik sigorta fiyatları konusunda bilgi edinip, hem kendi aracınız hem de trafiğin güvenliğinde üzerinize düşeni yapmayı ihmal etmemeli.px Modifiye Araçlar Trafikte Risk Yaratıyor