Bir akıl hocasına sahip olmanın ne kadar harika bir şey olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Peki bir akıl hocası olmanın faydalarını hiç düşündünüz mü? 

Akıl hocalığı yapmak özellikle liderlik ve iletişim alanlarında becerilerinizi keskinleştirecek. Bu beceriler, tecrübe ve itibar artışı ile kariyeriniz için çok faydalı olabilir.  Akıl hocalığı yaptığınız kişiyle tartışmak fikirlerinizi geliştirmenizi ve yeni fikirler üretmenizi sağlayabilir. Ayrıca, birine bu kadar içtenlikle yardımcı olmak sizin için de son derece tatminkardır. 

Ancak en büyük faydayı sağlamak için mükemmel bir akıl hocası olmanız gerekiyor. İşte her akıl hocasının bilmesi gereken birkaç önemli kural: 

Öncelikle konuştuğunuzdan fazla dinleyin. Akıl hocalığı sizin için değil, akıl hocalığı yaptığınız kişi ile ilgili olmalıdır. Konuşmayı ve ilişkiyi karşınızdaki kişinin yönlendirmesi gerektiği, sizin de gerektiği ölçüde bu yönlendirmeye katkıda bulunacağınız konusunu baştan netleştirin. Sinan Polater, bunu “Akıl hocası ve öğrenci, dinlemeyi ve bilgi alışverişini dengelemelidir.” şeklinde özetliyor.

En iyi akıl hocaları talimat vermez, kendilerine danışan kişilerin kendi yolunu bulmasına yardımcı olur. Bunun en iyi yöntemlerinden biri, sadece sorular sorarak ve önermelerden kaçınarak danışanın kendi düşünce süreçlerine rehberlik edilen Sokratik yöntemi kullanmaktır. Size danışan kişinin kendi problemlerini çözmesine yardımcı olabiliyorsanız, özgüveni artacaktır ve siz yokken bile kendi kendine yetebilecektir. Fatih Elibol’a göre, “Aktif bir öğretim metodolojisi olan Sokrates yöntemi mentorluğun ilk temelleridir.

Sorulardan bahsetmişken, mükemmel akıl hocaları varsaymaz, soru sorar. Umut Tosunlar’ın da ifade ettiği gibi “Mentorların tüm cevapları almaları gerekmez, ancak doğru soruları nasıl soracaklarını bilmeleri gerekir.” Bu, farklı yaklaşımları ortadan kaldırarak rehberliğin hedefe yönelik olmasını sağlar. 

Ayrıca iş hayatı kadar özel hayatla da ilgilenirler. Akıl hocası, danışanın hayatını pek çok farklı yönüyle ele alarak samimi bir ilişki kurar. Evde sıkıntı yaşayan birinin iş yerinde başarılı olması zordur. Buna ilaveten, kendi tavsiyelerinizi uygulamalısınız. Akıl hocalığı sadece rehberlik etmek değildir, aynı zamanda örnek olmaktır. Ertuğrul Müyesseroğlu bu durumu “Mentor düşündüğü gibi yaşayan biri olmalı” şeklinde aktarıyor.

Son olarak, akıl hocalığının en önemli kuralı: size danışan kişinin size benzemesine değil, olabileceği en iyi kişi olmasına yardımcı olun. Mükemmel bir akıl hocası olmak, danışanınızın bireyselliğine duyarlı olmak demektir. Akıl hocalığını yaptığınız kişilerle alakalı her konuda açık fikirli olmalısınız; böylece, onların gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

 

px Mükemmel bir akıl hocası olmanın yolları nelerdir?