Özellikle mutfakta zaman geçirmeyi seven biriyseniz kesik ve çiziklerden yanıklara kadar mutfağınız pek çok talihsiz kazanın kaynağı olabilir. Etrafta çok sayıda sıcak ve keskin mutfak aleti varken, çok dikkatli olsanız bile kendinize zarar verme riski yüksektir. Bu nedenle bu küçük kazalarla ne zaman olursa olsun nasıl başa çıkacağınızı bilmek önemlidir. İşte evdeki en yaygın mutfak kazalarıyla baş etmenin en iyi yollarından bazıları. Ancak yaralanmanın ciddi olabileceğinden endişeleniyorsanız, lütfen profesyonel tıbbi yardım alın.

Yanma kazaları

Yanma, en yaygın mutfak kazalarından biridir. Özellikle çoğu insan, pişirme işleminde ne kadar tehlikeli derecede sıcak kapların karıştığının farkında değil! Kaynar su dökmek, sıcak tencerelere dokunmak, kızartma tavalarından sıçrayan yağ, fırın veya mikrodalgadan yükselen buharlar, tehlikeli bir mutfak yanığına neden olan kazalardan sadece birkaçı. Böyle durumlarda cildi serinletmek ve dokuya daha fazla zarar gelmesini önlemek için yarayı mümkün olduğunca uzun bir süre (çok soğuk olmayan) soğuk su altında bekletin. İlgili bölgeyi temiz tutun, antibiyotikli bir merhem sürün ve bir bandajla kapatın. Hijyeni muhafaza etmek ve enfeksiyon ve yara izinin kalmasını önlemek için iyileşme sürecinde bandajı düzenli olarak değiştirin.

Büyük bir yanık ise veya yara ya da kabarcıklar kapanmıyorsa lütfen tıbbi yardım alın.

El veya parmak kesilmeleri

İster sebze doğramakla, ister bıçak yıkamakla veya blenderi temizlemekle meşgul olun, mutfakta özellikle ellerinizi veya parmaklarınızı kesebilirsiniz. Böyle durumlarda enfeksiyonu önlemek için yarayı hemen soğuk suyla yıkayın. Üstünü temiz bir bandajla kapatın ve kanamayı durdurana kadar yaraya baskı uygulayın. Kanama geçtikten sonra biraz antibakteriyel merhem sürün ve temiz bir pansumanla kapatın. 

Yara derinse, dikiş atılması gerektiğini düşünüyorsanız ya da kanaması durmuyorsa lütfen tıbbi yardım alın.

Kayma veya düşmeler

Yemek hazırlamak çoğu zaman aceleye getirilmiş bir mesele olabilir ve birden fazla işi aynı anda kontrol etmeye çalışabilirsiniz. Bu nedenle, en özenli aşçılar bile bazen dökülen sıvıyı hemen temizleyemez. Bununla birlikte, su ısıtıcısından veya gözleme hamurundan sıçrayan sıvılar, kaygan zeminlere ve kötü düşmelere neden olabilir. Düşerseniz, ayağa kalkmaya çalışmadan önce yaralanmadığınızdan emin olun. Olası ani ve belirgin bir yaralanma için tüm uzuvlarınızı ve yere çarpan bölgenizi kontrol edin. Hazır hissettiğinizde, yavaşça elleriniz ve dizleriniz üzerinde yükselin ve yardım için bir sandalye veya masa kullanarak kendinizi yukarı çekin. Nasıl hissettiğinizi anlamak için birkaç dakika oturun ve yaptığınız işe yavaşça geri dönmeden önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin. Bir daha olmaması için bulunduğunuz alanı dikkatlice temizlediğinizden emin olun!

Başınızı vurursanız, başınız dönerse veya bir kemiğinizi kırmış olabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen tıbbi yardım alın.

Göz tahrişleri

Gözlerinizin tahriş olması en acı verici mutfak hadiselerinden biridir ve düzgün göremediğinizde yemek pişirmek de çok zordur! Acı biber gibi malzemeleri doğramak ve sonra yanlışlıkla gözlerinize dokunmak buna sebep olabilir, bir mikrodalga veya fırından gelen buhar da benzer sorunlara neden olabilir. Böyle bir durumda gözlerinizi soğuk suyla nazikçe yıkamadan önce ellerinizi iyice yıkayın. Sert bastırmayın veya ovalamayın ve acı azalana kadar yemek pişirmeye ara verin.

Ağrı veya acı kötüleşmeye başlarsa ya da görüşünüzle ilgili sorunlar yaşarsanız lütfen tıbbi yardım alın.

Ailenizin iyiliği birinci önceliğiniz; sağlık sigortası yaptırarak, herkesin sağlığını güvence altına alın.

px Küçük mutfak kazalarıyla nasıl başa çıkılır?