The three habits of happily retired people_shutterstock_119145595.jpg

Emeklilik heyecan verici bir beklentidir. Kim bol bol boş zamana ve harcayacak paraya kavuşmak istemez ki? Emekliliğin keyfini istediğimiz gibi sürebilmek için geleceği planlamamız ve tasarruf etmemiz gerekir. İşte bu yüzden bir an önce hazırlıklara başlamakta fayda var.

Emekliliğe hazırlanmanın, uykularınızı kaçıran göz korkutucu bir hedef olması gerekmez. İşin özü; daha ziyade sağlıklı alışkanlıkları, ileride büyük bir fark yaratacak küçük şeyleri geliştirmekle ilgilidir. 

1. Bütçe oluştur

Emeklilikte iyi bir geliri güvenceye almak için öncelikle mali durumumuzu kontrol altına almamız gerekir. Bu da tam olarak ne kadar harcama yaptığımızı bilmek, harcamalarımızın kazancımızdan daha az olmasına dikkat etmek ve borçlarımızı mümkün olduğu kadar kısa sürede ödemek anlamına gelir. Eğer bu konuda yardım almak isterseniz Beş Adımda Akıllı Bütçe Planlama başlıklı yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

2. Sigorta yaptır

Hazırlıklarımızın, öngörülmeyen ani durumlar tarafından altüst edilmesini istemeyiz; dolayısıyla bir güvenlik ağına sahip olmakta fayda vardır. Bunun için değer verdiğiniz her şeyin sigortalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu değer verdiğiniz şeyler; arabanız, eviniz, ve hatta sağlığınız olabilir. Ayrıca size değer veren insanları da korumak için hayat sigortası yaptırabilirsiniz.

3. Yatırım yap

Yatırım, geleceğimize giden yolu açan bir alışkanlıktır. Öncelikle, sigorta kapsamında olmayan acil durumlar için bir kara gün parası ayırmak önemlidir. Ayrıca bir şey satın almak aklınızdan geçiyor olsa da olmasa da her ay büyük alışverişler için kenara biraz para ayırmak da akıllıca olur. Bu sayede ev, araba veya düğün için peşinat ödemek istediğinizde borca girmek zorunda kalmadan elinizde nakit paranız olur.

Artık mali durumunuzu sağlama aldığınıza göre, harika bir emeklilik fonu oluşturacak konuma geldiniz demektir. Bunun için ne kadar erken harekete geçerseniz her ay o kadar az ödeme yapmanız gerekecektir. Böylece, emekli olduğunuzda geliriniz bir o kadar yüksek olur. Bundan sonra tek yapmanız gereken; arkanıza yaslanmak, rahatlamak ve paranızın artmasını izlemek! 

Öyleyse, neden hemen harekete geçmiyorsunuz? Bundan daha iyi bir zaman bulamazsınız. 

px Mutlu bir emeklilik dönemi yaşayanların üç alışkanlığı