shutterstock_108670208.jpg

Üniversiteye gidiyorsanız; – karnınızı konserve gıdalarla doyurmak zorunda kalmadan – anne yemeklerinden mahrum yaşadığınız ilk evinizin bütçesini yönetmeyi öğrenmenin, ders çalışmaktan daha göz korkutucu bir uğraş olduğunu düşünebilirsiniz. Ama korkmayın; yoksul bir öğrenci klişesine dönüşmemek için tek yapmanız gereken, biraz gayret etmek ve aşağıda sıraladığımız ipuçlarını uygulamaktır.

Yapılacak ilk ve en önemli şey, bir bütçe oluşturmaktır. Bir bütçenin amacının sizi kısıtlamak olmadığını; aksine, kötü sürprizlerden kaçınırken elinizdeki kaynaklardan en üst düzeyde faydalanarak sizi özgürleştirmek olduğunu unutmayın. Akıllı olduğunuzu (ve de üşendiğinizi) hissediyorsanız, Money Manager gibi bir uygulama kullanarak bütçe oluşturmayı çocuk oyuncağına dönüştürebilirsiniz.

En büyük masraf kalemlerinizden biri yiyecek olacaktır; bu yüzden, yemek yapmayı hala öğrenmediyseniz, bir an önce öğrenin! Düşük bütçelere yönelik yemekleri bulmak için Google’da “öğrenciler için yemek tarifleri” benzeri aramalar yapın. Kıymalı makarna, zeytinyağlı barbunya ve yahni gibi, birden fazla porsiyon halinde dondurulabilecek basit tariflere bağlı kalarak akıllıca yemek pişirin. Market alışverişine çıkarken doğaçlama yapmayın; evden çıkmadan önce bir alışveriş listesi hazırlayın ve bütçenizi zorlayacak lüks ürünlerin cazibesine kapılmamak için listenize bağlı kalın.

Diğer bir önemli masraf kalemi de kişisel temizlik ürünleri olabilir; ama lüks markalar ucuz ürünlerin de aynı işe yaradığını bilmenizi istemez. İnternette methiyeler düzülen ucuz kişisel temizlik ürünlerini bulmak için alışveriş sitelerindeki yorumlardan faydalanın.

Ders kitapları da çok pahalı olabilir; bu yüzden, üniversitenizde veya internet üzerinde ikinci el kitap satanları arayarak maliyetlerinizi düşürün. İkinci elden bahsetmişken, gereksiz eşyalarınızı sahibinden.com veya Letgo üzerinden satarak biraz ek gelir elde edin. Eğer mutlaka yeni bir şey almanız gerekiyorsa da, öncelikle öğrenci indirimi sunan satıcılara bakın.

Unutmayın; ancak ve ancak mali durumunuzu düzene soktuğunuzda öğrenciliğin tadını çıkarabilirsiniz!

px Öğrencilerin bütçelerini akıllıca planlamaları için izlemeleri gereken yol haritası