1shutterstock_1060001810(red).jpg

Eğlenceli ve cazip bir hobinin verdiği o mükemmel his, stres atmanın ve zihninizi diri tutmanın harika bir yoludur. Üstelik sağlık açısından da işe yarayabilir. Araştırmalar, günde bir saatten uzun süre hobilerle ilgilenmenin bunama riskinde azalma ile bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur.

Peki nereden başlayacaksınız? İşte değerlendirebileceğiniz birkaç fikir…

Dünyayı fotoğraflarla yeni bir pencereden görün

Fotoğrafçılığa başlamak için pahalı ekipmanlara ihtiyaç duyulan günler geçmişte kaldı. Artık akıllı telefon kameraları bile pahalı kameralara kafa tutabiliyor. Günümüzde iyi bir fotoğrafçı olmak, aslında güzelliği bulma ve yakalama becerisini geliştirmekten geçiyor.

Bununla birlikte, biraz teknik bilgi edinmenin zararı olmaz; üstelik öğrenmek son derece eğlenceli de olabilir. İster yeni başlıyor, ister profesyonel olun; seçtiğiniz kameradan en iyi performansı nasıl alacağınızı ve fotoğraf düzenleme uygulamaları ile çektiğiniz kareleri nasıl güzelleştireceğinizi öğretebilecek birçok çevrimiçi kaynak mevcuttur.

Zindelik basamaklarını tırmanın

Tırmanış, heyecan verici hobiler arasında en kolay erişilebilir olanlardan biridir. Satın almak isteyebileceğiniz tek özel ekipman bir çift tırmanış ayakkabısıdır. Standart kaya tırmanışında çok daha yüksek duvarlar söz konusudur, ancak küçük kaya tırmanışı, güvenlik kemeri ve herhangi bir düşüşü yumuşatan yastıkları bulunmadığı için çok daha heyecan verici olabilir. Tabii böylesi bir tırmanışın daha fazla risk arz edebileceğini de kabul etmemiz gerekir; bu yüzden başlamadan önce bütün sağlık ve güvenlik hususlarını öğrendiğinizden emin olun.

Tırmanış, mükemmel bir tüm vücut antrenmanı sunmasının yanı sıra, zihinsel bir bilmecedir de aynı zamanda… Yeni başlıyorsanız, tek yapmanız gereken en kolay rotaları bulmak. Tırmanış merkezleri genellikle birbirine sıkıca bağlı gruplara ev sahipliği yaptığından, yeni arkadaşlar edineceğiniz de kesin!

Uzaktan öğrenme ile zihninizi besleyin

Hayat ilerledikçe öğrenmek bakış açınızı genişletmenin, merakınızı gidermenin, hatta kariyerinizi değiştirmenin harika bir yoludur. İnternet bağlantısına sahip herkes çok sayıda birinci sınıf derse erişebilir.

Örneğin, udemy.com gibi online eğitim sitelerine kayıt olup, kişisel gelişim, müzik, sağlık ve fitness gibi çeşitli konularda kendinizi uzman eğitmenler eşliğinde geliştirebilirsiniz. Hatta eğer hırslıysanız, birçok üniversite evde rahatça diploma alabileceğiniz eğitim programları da sunmaktadır. Aslında en büyük zorluk almak isteyeceğiniz bir ders bulmak değildir, birini seçebilmektir.

px Orta yaşlara geldiğinizde yeni bir hobi edinin