Baby reading in the car.jpg

Otomobilde küçük bir bebek varken otomobil kullanmak zor olabilir ve buna alışmak zorunda kalabilirsiniz! Tabii ki, – önceden dikkatle yapılan bir planlama ile – aracınızda bebek varken emniyetli sürüş deneyimleri yaşamanız mümkün! İşte sizi ve bebeğinizi otomobildeyken güvende tutacak ve mutlu edecek bazı önlemler…

Zamanlamanızı seçin

Bir bebek söz konusu ise, zamanlama her şeydir! Yolculuklarınızı bebeğinizin uyukladığı ve fazla tok olmadığı zamanlara göre planlamaya çalışın. Daha uzun yolculuklar için, iyi biçimde organize olun ve besleme veya alt değiştirme için güzergahınız boyunca molalar planlayın.

Yedek malzemeler

Bir bebeğiniz varsa, ne kadar hazırlık yapsanız az gelir; bu yüzden, bagajda bir yedek malzeme çantası bulundurmak iyi bir fikir olabilir. Çantaya bebek bezi, ıslak mendil, alt değiştirme matı, yedek biberon, süt, battaniye, bir kat giysi ve İlk Yardım seti koyun.

Bir liste oluşturun

Bir plan yaparak nereye gittiğinizi ve yanınıza almanız gerekenleri netleştirmek için yola çıkmadan önce mutlaka zamanlamaları yazın. Bir eşya listesi hazırlayın. Ne zaman durmanız gerekeceği ile ilgili kabaca bir fikriniz olursa, yanınıza buna göre eşya alabilirsiniz; böylece bagaja uzanıp ihtiyaç duyduğunuz eşyayı ortalığı çok dağıtmadan almanız kolaylaşır.

Ekstra bir çift göz

Arka koltukta küçük bir bebek varken otomobil kullanmak, özellikle bebek ses çıkarıyorsa ve dönüp bakamıyorsanız can sıkıcı olabilir. Bir bebek dikiz aynası alın ve içinizi rahatlatın. Bu ayna, otomobil kullanırken, dikkatiniz dağılmadan ve emniyetli bir şekilde bebeğinizi görebilmenize imkan tanıyacaktır.

Eğlenceyi düşünün

Birçok küçük bebek otomobil yolculuklarında uyur, ancak daha büyük bebekler veya daha uzun yolculuklar söz konusu olduğunda, klipsli bir kitap, müzik veya tavana asılan oyuncaklar gibi eğlence unsurlarını hazırda bulundurmak isteyebilirsiniz. Bu fikirlerle bebeğin dikkatini dağıtmak, bütün konsantrasyonunuzu gittiğiniz yere bebeğinizle birlikte emniyet içinde ulaşmaya verebilmeniz için harika bir yöntemdir.

Bebeğinizin güvenliği

Otomobile her bindiğinizde bebeğinizi mutlaka çocuk koltuğuna oturtmanız hem yasal açıdan zorunlu hem de bebeğinizin sağlığı ve güvenliği için gereklidir. Çocuk koltuğu 1 yaşına kadar arkaya bakacak şekilde, sonraki yaşlarda ise öne bakacak şekilde yerleştirilmelidir. Bunun sebebi, küçük bebeklerin kemik ve kas sistemleri yeterince gelişmediği için, bebeklerin en ufak kazalarda bile öne doğru savrularak yaralanabilmesidir. Çocuk koltuğunu isofix bağlantısı ve emniyet kemeri kullanarak, gerektiği gibi sabitledikten sonra, bebeğinizin rahat ve güvenli bir şekilde oturduğundan emin olun.

En uygun kaskoyu seçin

İster bebeğinizle seyahat edin ister yalnız, trafiğe çıkan bir aracın olmazsa olmaz gerekliliği, ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap veren bir kasko seçimidir. Elbette bebeğinizle yollara düştüğünüzde, ihtiyaçlarınızı sizin için düşünen bir kaskoya sahip olmanız, işleri çok daha kolaylaştıracak ve minik yol arkadaşınıza daha yoğun bir şekilde odaklanmanızı sağlayacaktır.

Son olarak, gerekirse kenara çekmek için her zaman hazır olun. Yorgun hissediyorsanız veya bebeğiniz huzursuzsa, otomobil kullanmaya devam etmektense mola vermek çok daha güvenlidir. Tabii ki bazı çocukları yol tutar ve halsizleşebilirler. Bu düzenli olarak meydana geliyorsa, çocuğunuzun daha iyi hissetmesini sağlayabilecek herhangi bir ilaç olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın.

 

px Otomobilde bebek varken güvenli sürüş için ipuçları