Emniyet şeridindeki arızalı otomobilin yanında duran adam

Arıza, hazırlıklı olmadığınız bir şeydir. Ancak bir noktada başınıza gelebilir ve bu durumda ne yapmanız gerektiğini biliyor olmayı dilersiniz. Küçük hazırlıklar, stresli durumların etkisini hafifletmek için çok faydalıdır ve yolcularınızla birlikte güvende kalmanızı sağlayabilir. İşte aracınız arızalanırsa yapmanız gerekenlerin adım adım listesi…

Herhangi bir yolda

Güvenli bir yer bulun

Otomobiliniz arızalanırsa ya da bir şeylerin yolunda olmadığını gösteren garip sesler veya titreşimler hissetmeye başlarsanız, yapmanız gereken ilk şey güvenli bir yer bulup kenara çekmektir. Tekerlerinizi trafiğin aksi yönüne çevirdiğinizden emin olun.

Güvenli bir yer yoksa veya başka bir aracın otomobilinize çarpabileceği bir yerdeyseniz, hemen polisi ve acil durum hizmetlerini arayın ve yardım isteyin.

Dörtlü flaşörleri yakın

Otomobilinizin arıza yaptığını trafik içindeki diğer sürücülere anlatmak için en kısa sürede dörtlü flaşörlerinizi yakmanız gerekir. Bu, yanınızdan geçerken yavaşlamalarını ve temkinli olmalarını sağlar.

Aracınızın görülebilmesini sağlayın

Herhangi bir çarpışmayı önlemek için aracınızın çok kolay görülebilmesi gerekir. Hava karanlık veya sisli ise, farlarınızı yakın. Sakin yollarda, kırmızı üçgen reflektörünüzü, yolun aynı şeridinde otomobilinizin yaklaşık 45 metre gerisine yerleştirebilirsiniz.

Reflektörlü bir ceket giyin

Reflektörlü bir ceketiniz varsa, otomobilinizden çıkmadan önce giymeniz faydalı olabilir. Bu, diğer araçlar tarafından kolaylıkla görülmenizi ve güvende olmanızı sağlayacaktır.

Aracı yolcu tarafından terk edin

Yolcularınızla birlikte gelen trafikten korunmak için, mutlaka aracı yolcu tarafından, geçen otomobillerden uzak duracak şekilde terk edin.

Yolcular için güvenli bir yer bulun

Yolcuları yoldan ve araçtan mümkün olduğu kadar uzak tutun.

Evcil hayvanlarınızı içeride bırakın

Otomobilinizde evcil hayvanlarınız varsa, onları içeride bırakmanız ve hava alabilmeleri için pencereleri aralık tutmanız genellikle daha güvenlidir. Onlara bol miktarda içme suyu sağlayın ve düzenli olarak kontrol edin.

Bulunduğunuz yeri kesin olarak belirleyin

Büyük bir kavşak veya akaryakıt istasyonları, restoranlar veya alışveriş merkezleri gibi belirgin yapılar arayın. Bu, yardım çağrısı yaptığınızda gelen ekipler için faydalı olacaktır. Ayrıca, Google Haritalar gibi, konumunuzu belirlemek ve paylaşmak için kullanabileceğiniz uygulamalar vardır.

Zz1hYzQ1MDkzYzI1OThkMzJhOWE0MGVmNWVkODI1NGIzZA== Otomobiliniz arızalandığında neler yapmalısınız?

Yol yardım hizmetlerini arayın

Her konuda güvenliği sağladığınıza göre, sigortacınızdan yardım isteme zamanı! Cep telefonunuz yoksa, birçok otoyolda belirli aralıklarla acil durum telefonları bulunur.

Kaç yaşında olursanız olun, yeni otomobil teknolojilerine ve her senaryoda yol emniyetine ilişkin temel tavsiyelerimizle yolda emniyetli kalın.

Küçük bir otomobil kazasına karıştığınızda neler yapmalısınız?

Ajans kopyası: Hayatınızın bir noktasında otomobiliniz arızalanabilir. İşte bununla başa çıkmanın yolu…

Facebook kopyası: Arıza, hazırlıklı olmadığınız bir şeydir ancak bir noktada başınıza gelebilir. İşte arız halinde yapılması ve yapılmaması gerekenlerin listesi…

Twitter kopyası: Arıza, hesaba katılmayan bir durumdur. Ancak hepimizin başına gelebilir. İşte mahsur kalırsanız yapmanız ve yapmamanız gerekenler…

px Otomobiliniz arızalandığında neler yapmalısınız?