Otomobilinizi uzun süre kullanmadığınızda nasıl korursunuz

Aracınızı kış mevsiminde kullanmamaktan uzun bir tatile çıkmaya kadar, otomobillerin bazen uzun süreler boyunca saklama alanına çekilmesinin çok sayıda sebebi bulunur. Ancak üzerine bir örtü atmak ve o şekilde bırakmak yeterli değildir. Otomobiller birçok karmaşık parça içerir ve ilgilenilmediğinde kolayca bozulabilir. Ayrıca kötü hava şartlarına ve hırsızlığa da açık olabilirler; bazı hasarlar kolay görülemediği için bir otomobilin korumasız bırakılması kullanırken emniyetsiz olmasına da yol açabilir.

Otomobilinizi ne kadar uzun süre kullanmayacak olursanız olun, bu kontrol listesiyle tekrar kullanacağınız zamana kadar otomobilinizi saklama alanında tutabilirsiniz.

Otomobili nerede bırakacağınıza karar verin

İdeal olarak, özellikle kış aylarında otomobil kapalı bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu hem otomobil için daha iyi, hem de daha güvenlidir. Evinizde bir garajınız yoksa, bir garaj kiralama şansınız var mı veya kendi garajını kullanmayan bir komşunuzla anlaşabilir misiniz? Karar vermeden önce erişim kolaylığını ve otomobili ne kadar süre muhafaza edeceğinizi düşünün. 

İyi durumda olmasını sağlayın

Otomobilinizi bir süre saklama alanında bırakmadan önce dört dörtlük çalışıyor olması önemlidir. Yağı kontrol edin, paslanmayı önlemek için yakıt ilavesi yapın, lastikleri şişirin ve hem içini hem de dışını iyice temizleyin. Bu temizlik, yıkama ve cilanın yanı sıra, otomobilin içinin süpürülmesini ve her türlü ıvır zıvırın temizlenmesini kapsayabilir. Otomobili tekrar kullandığınızda kötü kokular yayan bir gıda ambalajı bulmayı istemezsiniz. 

El frenini indirin

Otomobil güvende ve hareket edemeyeceği bir yerde olduğu sürece, el frenini indirmek sistemin zorlanmasını önler ve herhangi bir nedenle sıkışmamasını sağlar. 

Üzerini örtmeyi düşünün

Açık alanda veya tozlu yerlerde muhafaza edilen otomobillerin üzeri her zaman örtülmelidir, ancak otomobilinizi kapalı alanda muhafaza etseniz bile, döküntülerden, tozdan ve düşen nesnelerden korumak için bir örtü kullanmanız iyi fikir olabilir. Ancak üstünü açık bırakmanın rutubetli havada su buharının düzgün bir şekilde uçmasını sağlayacağını da düşünmelisiniz; bu yüzden, yaşadığınız iklimi de dikkate alın. 

Kriko kullanın

Lastiklerin altına kriko koymak ağırlığı kaldırmaya yardımcı olur ve düzleşen noktalarla karşılaşma ihtimalinizi azaltır. 

Bir aydan uzun süre mi muhafaza edeceksiniz? Akü bakım şarj cihazı almayı düşünün

Nihayet otomobilinizi bıraktığınız yerden alacağınızda akünün boş olmasını hiç istemezsiniz. Otomobilinizi başıboş bıraktığınızda her şeyin düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamak için yavaş şarj cihazı veya akü bakım şarj cihazı seçeneğini inceleyebilirsiniz. 

Direksiyona bir not iliştirin

Otomobilden ayrılmadan önce, özellikle bir şeyi söktüyseniz veya otomobilin bazı bölümlerini bloke ettiyseniz, yaptığınız her şeyi içeren bir not yazın ve direksiyona yapıştırın. Bu şekilde, otomobili tekrar çıkarmadan önce ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.

Kapalı ve kilitli tutun 

Otomobili güvenli bir yerde bıraksanız bile kapalı ve kilitli olması önemlidir. Hırsızların girebilmesi bir yana, hayvanların otomobilinizi yuva olarak kullanması sorun yaratabilir. 

Hırsızlık önleme teknikleri kullanın

Direksiyon kilidi kullanımı ve anahtarsız giriş mümkünse kablosuz sinyali kapatmak gibi bazı tekniklerle potansiyel hırsızların işini zorlaştırın. Özellikle otomobiliniz bir garajda kilitli duruyorsa bunların bazıları sizin için yorucu görünebilir, ancak bir hırsızın daha çok uğraşması gerekirse bu ekstra çaba vazgeçmesini sağlayabilir.

 

px Otomobilinizi uzun süre kullanmadığınızda nasıl korursunuz?