young boy in sunglasses and hat playing with water battle in sun.jpg

Hepimiz güneşin altındayken güvende kalmamız gerektiğini biliyoruz, değil mi? Güneşten korunmak son derece önemlidir, ancak cildimizin zararlı UV ışınlardan olumsuz etkilenmemesi için gerekenleri yapmak – özellikle de yerinde duramayan çocuklara – angarya gibi gelebilir! Neyse ki, dünyanın en sıcak yerlerinde yaşayan ebeveynler ve öğretmenler güneş güvenliğiyle ilgili önemli mesajları miniklere aktarmak için çok çeşitli yaratıcı yollar buluyor. İşte son derece ciddi bir durum olan bu rutini ailenin tamamı için çok daha eğlenceli hale getirmenin bazı yaratıcı yolları…

Güneş kremi oyunları

Güneş kremi sürmenin sıkıcı bir şey olması şart değil. Yeterli miktarda güneş kremini çocuğunuzun kollarına ve bacaklarına sıkarak “noktaları birleştirmek” için parmaklarını kullanmasına izin verin. Bu sırada siz de vücudunun kalanına güneş kremi sürerek aradaki boş zamanı doldurabilirsiniz. Alternatif olarak, bir makyaj süngeri kullanın ve çocuğunuzun, kendi üzerinde (ve sizin üzerinizde) istediği gibi kullanmasına izin verin.

Hızlı bir uygulama için, telefonunuzun kronometresini ayarlayın ve çocuğunuzla vücudunun tamamına veya bir bölümüne güneş kremini ne kadar hızlı sürebileceği konusunda iddiaya girin. Veya çocuğunuzun ellerine biraz güneş kremi sıkın ve “Hadi bakalım kardan adam oluyoruz” deyip hızlıca krem sürmeye teşvik edin. Yüzüne sürmesi için ayna kullanın.

Ayrıca, çocuğunuzun en sevdiği oyuncak bebeğinin açıkta kalmış kollarına ve bacaklarına güneş kremi sürmesini, sonra da aynısını kendisi için yapmasını isteyebilirsiniz? Tabii bunu yaparken ıslak mendilinizin bulunduğundan emin olun…

Aksesuar oyunu

Plajda çocukların yetişkinler kadar güneş gözlüğü kullandığını görmezsiniz ancak çocukların da gözlerinin sağlığını koruması gerekir! Onları özendirmek için küçük bir defile düzenleyerek güneş gözlüklerini cazip gösterebilirsiniz. Tam UV korumalı birkaç seçenek belirleyin ve çocuğunuzun bunları denemesini, hatta en sevdiği gözlük ile podyumda yürümesini isteyin. Veya birlikte, en sevdikleri ünlülerin ve TV karakterlerinin güneş gözlüğü kullanan fotoğraflarından bir pano hazırlayın ve neden iyi göründükleri hakkında konuşun.

Aynı şeyi şapkalarla da yapabilirsiniz ama mümkün olan en iyi korumayı sağlamak için siperliğinin geniş olmasına mutlaka dikkat edin.

Giysi seçimleri

Çocuğunuza açık ve koyu renkli giysiler ile hafif ve ağır giysileri gösterin ve giysilere fener tutun. Onlara ‘Güneş ışığı kumaştan geçebilir mi?’ sorusunu sorun. Bu, aynı anda hem bilim hem de güvenlik dersidir. Son olarak, UV ışınlara dayanıklı giysilerin her zaman havadar olmadığını unutmayın. Serinlik ve rahatlık için pamuklu giysiler seçin, ancak tam koruma için her zaman cildinize -eğlenceli bir şekilde- güneş kremi sürmeniz gerekir.

Sağlıklı kahvaltı tariflerinden deliksiz uyku için ipuçlarına kadar uzman sağlıklı yaşam önerilerimiz ile ailenizin mutlu kalmasını sağlayın:

Ailenizin sağlığı risk altında mı?

İnfografik: Diş bakımı için faydalı ipuçları

px Oyunlar aracılığıyla güneş güvenliğini çocuklar için eğlenceli hale getirin