Plakadan Araç Nasıl Sorgulanır?

Birikimlerini farklı şekilde değerlendirmek isteyenler için araç satın almak, her zaman öncelikli yatırımlar arasında yer alıyor. Genelde ikinci el araç alımı düşünenler için bu süreçte göz önünde bulundurulması gereken birçok etken bulunuyor. Alım işlemi düşünen kişiler tarafından aracın hasar geçmişi, kasko bilgileri, kaç defa el değiştirdiği gibi konularda önceden bilgi edinmek isteniyor. Tüm bu bilgilere ulaşabilmek için ise plakadan araç sorgulama yapmak gerekiyor. Plaka ile internet üzerinden araç sorgulama hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Satın alınmak istenilen aracın plaka sorgulama işlemini yapabilmek için farklı alternatifler bulunur. Bu işlemi yapabilmek için SMS dışında e-Devlet, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi gibi web sitelerinden de yararlanılabilir. Kişiler genellikle daha pratik olduğu için internetten plaka ile araç sorgulama yöntemini tercih ediyor. Bununla birlikte SMS ile araç sorgulama yapmayı düşünenler “PARCA PLAKA” yazarak 5464’e kısa mesaj gönderebiliyorlar. Hasar kaydı gibi bilgiler için bilgi alınmak gerektiğinde “Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi” resmi web sitesinden de yararlanmak mümkündür. Site üzerinden T.C. kimlik numarası ile araç plakasını girmeniz sorgulama için yeterlidir.

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Kişilerin, “Şahsi Bilgilerinin Korunması ve Gizlilik İlkeleri” doğrultusunda plaka ile araç sahibini öğrenme işlemini yapabilmesi mümkün değildir. Olumsuz bir durum nedeni ile aracın eski sahibinin bilgilerine ulaşılması gerektiğinde, emniyet birimlerinden yardım alınması gerekir. Ancak bunun dışında araç hakkında merak edilen birçok bilgiye, sunulan online uygulama sayesinde kolayca ulaşılabilir.

Plakadan Kazalı Araç Sorgulama

İkinci el araç alımlarında hasar kaydını gözden geçirmek, her daim öncelikli konular arasında yer alır. Aracın daha önceki kazalarını görmek ve hasar raporlarını incelemek için e-Devlet araç sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bu işlem için kişinin öncelikle bir e-Devlet şifresine sahip olması gerekir. Şifresi bulunmayanlar ise kolayca PTT şubelerinden temin edebilirler. Sisteme giriş sonrasında e-hizmetler bölümünde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait araç sorgulama ekranının açılması gerekir. Bu ekran üzerinden yalnızca araç plakasını girmek, tüm bilgilere ulaşmak için yeterli olacaktır.

Trafik Sigortası