karnaval

Bu yazımızda sizlere dünyanın dört bir yanından farklı tarzlarda, farklı renklerde ve farklı atmosferlerde yapılan karnavalları bir araya getirdik.

Her ülkenin, her şehirin kültürü ve yaşam tarzı birbirinden farklıdır. Bu sebeplerden dolayı eğlenme tarzlarında da farklılıklar vardır. Karnavallar ise bulunduğu ülkenin kültürü, renkleri, dansları gibi bir çok özelliğini temsil eder. Biz de sizin için gidebileceğiniz en özel, en heyencanlı 8 karnavalın bir listesini çıkardık.

rio-300x200 Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval1) The Rio de Janeiro Carnival, Rio
Bu listeye tabi ki de dünyanın en ünlü karnavallarından biri olan, Rio denince akla ilk gelen, Rio de Janeiro karnavalıyla başlayabiliriz.
Her sene 2 milyon insanın katıldığı, farklı temalarla düzenlenen, ilginç kostümlerle dikkat çeken ve her kültürden insanı bir araya getiren eşşiz bir organizasyondur.

 

mardi_gras-300x200 Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval2) Mardi Gras, New Orleans
Amerika’da düzenlenen Mardi Gras yani Şişman Salı festivali, Hristiyanların Paskalya ile sonlanan 40 günlük Büyük Perhiz’inin başlangıcından bir gün öncesine kadar çılgınlar gibi eğlendikleri, herkesin kostümler giyerek katıldığı bir karnavaldır. Perhiz boyunca yenilmemesi gereken et, yumurta, süt gibi şeyler o gece bolca tüketilir.

 

ko_pha_ngan-300x200 Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval3) Full Moon Partisi, Ko Pha-Ngan – Tayland
Nasıl ortaya çıktığı bilinmeyen bu kutlamanın, 80’li yıllarda bir grup backpacker’ın kamp ateşi etrafında müzik yapmasıyla başladığı söyleniyor. Her sene binlerce kişi sadece bu parti için Tayland’a gelmektedir. Dünyanın en ünlü plaj partilerinden biridir.

 

 

oktoberfest-300x200 Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval4) Oktoberfest, Münih
Eylül sonu veya Ekim başı gibi gerçekleşen ve 2 hafta süren, Bavyera’nın en büyük festivalidir. Almanya’nın Münih kentinde gerçekleşir. Bu süre boyunca festival alanında devasa çadırlar kurulur, konserler ve yarışmalar düzenlenir.

 

 

up_hell-300x200 Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval5) Ateş Festivali: Up Helly Aa / Shetland – İskoçya
Her sene Ocak ayının son salı günü, Shetland Takımadaları’nın ana limanı Lerwick’de, güneş battığı anda davul sesleri başlar. Meşaleler yakılır ve Vikingler gibi bağırılır. Up Helly Aa, Vikinglerin Norveç’ten İskoçya topraklarına girişlerinin bir nevi kutlaması niteliğinde bir festivaldir. Özel olarak yapılan bir Viking gemisi seremoninin sonunda ateşe verilir ve denize bırakılır. Havai fişeklerle de gösteri sona erer.

 

pekin_new_year-300x200 Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval6) Çin Yeni Yılı, Pekin
Çin takvimine göre 21 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arasındaki yeni aya denk düşen gün aynı zamanda Asya’nın en önemli bayramının başlangıcıdır. Bu kutlamada 12 tane hayvan bulunur. Her sene bu gün bir hayvana denk gelmektedir ve o sene o hayvanın adıyla alınır. Bu kutlamalar Çin dışında farklı ülkelerde de yapılsa da en coşkulu geçtiği yer Çin’dir. Her yanınızda rengarenk kostümlü insanlar görmek mümkündür. Kendi kültürlerini yansıtan bu organizasyon her sene orada bulunan insanları büyülemektedir.

notting_hill-300x200 Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval7) Notting Hill, Londra
Londra’nın en büyük sokak partisi olarak bilinen Notting Hill Karnavalı, Rio Karnavalın’dan sonra en büyük karnavallarından biridir. Karayip toplumunun kültürünün kutlandığı karnaval her yıl Ağustos’un son hafta sonunda yapılır ve canlı müzik şovları, Karayip yemekleri, kostümler ve danslarla festivale katılanlara yoğun bir eğlence deneyimi sunulur.

 

venice-300x200 Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval8) Venedik Karnavalı, Venedik
Her sene Şubat ayında düzenlenen bu karnaval; katılanların meşhur Venedik maskeleri takıp, müzik eşliğinde çılgınlar gibi dans ettikleri, 40 gün süren bir organizasyondur. 1268’den beri kutlanan bu karnaval Pagan kültüründe baharı karşılama fikrine dayanmaktadır.

 

Dünyanın bir diğer ucunda başınıza ne geleceğini bilemezsiniz ama başınıza gelebilecek kazalar için önceden önlem alabilirsiniz. Bu yüzden yurt dışına çıkmadan önce mutlaka seyehat sağlık sigortanızı yaptırmayı unutmayın.
px Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval