radar cezası nasıl sorgulanır

Radar cezası araç sürücülerinin korkulu rüyasıdır. Hız sınırlarını aşmak başta uzun yolculuklar olmak üzere seyahat sırasında yapılan en önemli kural ihlallerinin başında gelir. Radar cezaları için çeşitli sorgulama yöntemleri bulunur.

Radar Cezası Ne Kadar?

Gizli radar olsun veya olmasın radar cezası miktarında bir farklılık yoktur. 2020 yılında güncellenen yeni değerler üzerinden radar cezası miktarları aşağıda görüldüğü gibidir;

  • Hız sınırını %10’dan %30’a kadar aşmak 288 TL ve 10 ceza puanı,
  • Hız sınırını %30’dan %50’ye kadar aşmak 598 TL ve 15 ceza puanı,
  • Hız sınırını %50’den fazla aşmak 1228 TL ve 15 ceza puanı ile cezalandırılır.

Yukarıda ifade edilen cezalar ilk 15 gün içerisinde ödendiği takdirde %25 erken ödeme indirimi uygulanır. Geç ödenmesi halinde ise yürürlükteki oranlar üzerinden aylık gecikme cezası ile birlikte ödenmesi gerekir.

Radar Cezası Nereye Ödenir?

Radar cezası için aracın kayıtlı olduğu vergi dairesine ödeme yapılabilir. Ancak bu yol her zaman kolay bir yol değildir. Bu nedenle günümüzün teknolojik imkânlarından yararlanılarak İnternetaracılığı ile gib.gov.tr adresinden üzerinden online ödeme yapılabilir. Bunun yanı sıra kamu bankaları da sistemde görünmesi kaydıyla bu cezaları tahsil edebilir. Radar cezası borç sorgulama işlemi e-devlet üzerinden, Emniyet Genel Müdürlüğü veya Gelir İdaresi Başkanlığı web sayfaları aracılığı ile yapılabilir.

Gizli Radar Cezası Nedir?

Özellikle şehirler arası yollarda yolun görünmeyen bölgelerine araç içinde veya farklı yöntemlerle gizlenen hız tespit cihazları yerleştirilir. Jandarma veya trafik polisi marifetiyle yapılan bu tarz gizli radar uygulamaları sürücülerin korkulu rüyasıdır ancak can güvenliğinin korunması bakımından da oldukça önemlidir. Bununla birlikte şehir geçişlerinde ve diğer meskûn mahal sınırlarında hız sınırı bölgeleri oluşturulur. Bu koridorun giriş ve çıkış zamanları kayıt altına alınarak ortalama hız tespitine yarayan elektronik sistemler kurulur. Gizli radar olarak adlandırılan yöntemlerden birisi de budur.

Radar Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Radar cezası itiraz sürecine başlarken gidilen güzergâh ve zamanlamanın doğru olup olmadığına bakılmalıdır. Bu doğrultuda maddi bir hata olduğu düşünülürse itirazın buna göre şekillendirilmesi gerekir. Plaka benzerlikleri gibi bazı durumlarda hiç o şehirde bulunmamış araçlara dahi radar cezaları uygulanabilir ve başka yerde olduğu ispatlanan araçların cezadan kurtulma şansı olabilir. Eğer bu şekilde haklılık payı olan bir durum söz konusu ise Sulh Ceza Mahkemesi’ne dilekçe verilir ve ekinde yer alan ispata yarar belgeler ile itiraz süreci başlatılır.

Trafik Sigorta Teklifi