turkish_roma.png

Listenizde ister Kolezyum, ister Aziz Peter Bazilikası, ister şahane bir pizza olsun; Roma’ya giderken mutlaka yapmak istediğiniz bir şeyler olacaktır. Ancak yüksek masraflar göz önüne alındığında, bütçenizi daha az zorlayacak pek de bilinmeyen hazinelere yer vermek mantıklı bir tercih olabilir. Bu yüzden, sizler için Roma’da yapılacak en iyi beş ücretsiz etkinlikten oluşan bir liste hazırladık.

Roma seyahatinize vize almak için zorunlu olan seyahat sigortası yaptırın! Generali Sigorta’nın Seyahat Sağlık Sigortası sayfasını ziyaret ederek online seyahat sigortası yaptırabilirsiniz.

1. Yürüyerek ücretsiz Roma turu yapın

Şehrin en ünlü manzaraları hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, TripAdvisor’ın mükemmeliyet sertifikasını arka arkaya dokuz yıl boyunca kazanmış olan yürüyerek ücretsiz Roma turudur. Turlar iki saat sürer ve her gün iki defa başlar, ancak önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir. Rehberiniz iyi bir iş çıkarırsa, imkanlarınız ölçüsünde bahşiş vermeyi unutmayın.

2. 9. Yüzyıldan günümüze ulaşan Basilica de Santa Prassede’yi keşfedin

Daha önce muhtemelen adını hiç duymadığınız en ilgi çekici Roma kilisesi, Hristiyanları zulümden koruyan ve kurtaramadıklarını nef kuyusuna gömen Aziz Praxedes’e ithaf edilmiş olan Santa Prassede Kilisesi’dir. Çok sayıda güzel mozaiği, hatta inanışa göre İsa’nın çarmıha gerilmeden önce bağlandığı sütunun bir parçasını da burada görebilirsiniz.

3. Museo Storico della Liberazione’de çağdaş tarihi keşfedin

Nazilerin Roma’yı işgal ettikleri dönemde kullandıkları SS karargahı, ziyaretçilere tüyler ürpertici ancak etkili bir deneyim sunuyor. Müze sergisi Direniş’i, Yahudilere uygulanan zulmü ve Ardeatine Katliamı’nı belgeleyen eserler içerirken, Direniş üyelerinin duvar yazıları hapsedildikleri hücrelerde hala görülebiliyor.

4. Quartiere Coppedè’yi keşfedin

Floransalı mimar Gino Coppedè’nin tasarladığı bu tuhaf mahalle, Roma’nın en iyi saklanan sırlarından biridir. Fantastik heykeller, Toskana kuleleri, gargoyle, fresk ve bahçelerden oluşan karışım sayesinde, her köşe başında görülecek ilgi çekici bir şey bulunabilir.

5. Villa Borghese’de gezinin

Roma’nın bu en güzel parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz. 80 hektar alana yayılan müzeler, peyzajlı bahçeler ve göller ile, piknik malzemeleri getirerek kendinizi atmosferin akışına bırakmak isteyebilirsiniz!

Zz1hNGE3YjA3YmE3YjI0MzM3Y2IyMWJmZWNmOWRjMzAzMg== Roma’da yapılacak en iyi 5 ücretsiz etkinlik

Bir sonraki dünya turunuz için mükemmel seyahat ipuçlarımızla maceracı tarafınızı keşfedin:

Uçuşunuz iptal edildiği takdirde ne yapmalısınız?

El çantanızdan maksimum fayda sağlayarak bagaj ücretlerinden kurtulun

Kültür Turizmi İçin Vize Almadan Gidebileceğiniz 7 Ülke

px Roma’da yapılacak en iyi 5 ücretsiz etkinlik