Schengen Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

Ülkeler arasında istenilen şartlar değişiklik gösterse de genellikle Avrupa Birliği ülkelerinin istediği evraklar standarttır. Schengen vize belgeleri şunlardır:

  • Schengen vizesi başvuru formu,
  • İstenilen sayıda biyometrik fotoğraf
  • En az 6 ay geçerli bir pasaport (en az 2 sayfası boş olmalıdır)
  • Varsa önceki Schengen, İngiltere ya da Amerika’ya ait vizelerin olduğu sayfaların fotokopileri
  • Otel ve uçak rezervasyonlarının fotokopileri
  • Seyahat için gerekli teminatı kapsayan sağlık sigortası
  • Varsa kişinin üzerine kayıtlı tapu ya da araç ruhsatlarının fotokopileri
  • Bankadan imzalı ve kaşeli son 3 aylık hesap ekstresi
  • Kimlik fotokopisi
  • Nüfus kayıt örneği

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi, Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler içinde seyahat etmeye izin veren bir vize türüdür. Dünyanın en büyük serbest birliği içinde, AB pasaportu olmadan seyahat imkanı sağlar. Genellikle 90 gün süre ile alınabilir ve aile ziyareti, toplantı ya da turistik gezi gibi amaçlarla yapılan gezileri kapsar.

Schengen Vizesi İle Gidilebilen Ülkeler

1995 yılında Schengen Sözleşmesi’ni imzalayan ülkeler arasında serbest dolaşım hakkı getirilmiştir. Dolayısıyla Avusturya, Belçika, Danimarka, Çekya, Finlandiya, Estonya, Almanya, Fransa, İzlanda, Macaristan, İtalya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Slovenya, Lüksemburg, Malta, Lihtenştayn, Polonya, Portekiz, Hollanda, Norveç, Slovakya, İspanya, İsviçre ve İsveç gibi ülkeleri kapsamaktadır. İsviçre, Norveç ve İzlanda, Avrupa Birliği’ne üye olmasalar da özel bir anlaşma ile Schengen ülkeleri arasına alınmış ve serbest dolaşım hakkı tanınmıştır.

Schengen Vizesi Süresi

Schengen vizesi, genellikle 30 gün, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl olarak temin edilebilir. İlk vize başvurusunda genellikle 30 gün geçerli bir vize alınır. Aynı ülkeye ikinci başvurunuzda uygun görülürse bu süre 3 aya çıkarılır. Bunların dışında yeterli maddi durumu olanlar ve temiz bir vize sicili sergileyenler için 1 sene geçerli Schengen vizesi de alınabilir.

Schengen Vizesi Başvuru Belgeleri

Schengen vize 2020 şartları arasında seyahat amacına uygun olarak ibraz edilmesi gereken evraklar şunlardır:

1. Başvuru Dilekçesi
Başvuru dilekçesinde vizeye başvuran kişinin seyahat amacı, planladığı kalış ve ayrılış süreleri, seyahat masraflarına ait finansmanın kim olduğu ve bu masrafları nasıl karşılayacağı, uzun süreli vize taleplerinde geçerli neden gibi hususlar belirtilmelidir.

2. Kimlik Fotokopisi
Kimliğinizde mutlaka fotoğrafınız olmalı ve TC kimlik numaranız yazmalıdır.

3. Vize Ücreti Dekontu
Schengen vize ücreti genellikle başvuru merkezlerindeki gişede ödenir. Ancak eğer aracı kurum kullanılmışsa, ekstra hizmet bedeline ait ödeme dekontunu da başvuru belgenize eklemeniz gerekir.

4. Schengen Vizesi Başvuru Formu
Gidilecek ülkeye ait başvuru formu doldurulmalıdır. Yine istenilen şartlara göre elle ya da dijital ortamda doldurmanız gerekebilir. Örneğin, Norveç veya Finlandiya gibi ülkeler elle doldurulmasını istemez.

5. Biyometrik Fotoğraf
Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte genel olarak 2 adet biyometrik fotoğraf yeterlidir.

6. Güncel Pasaport
En az 6 ay geçerli, sağlam ve okunaklı pasaportunuzun olması gerekir. Eğer varsa daha önceli pasaportlarınızı da dosyaya eklemelisiniz.

7. Uçak ve Otel Rezervasyonu
Konaklama bilgileri ile gidiş – dönüş uçak rezervasyonunu gösteren biletler ibraz edilmelidir.

8. Seyahat Sigortası
En az 30.000 avroluk sigorta teminatını kapsamalıdır.

9. Banka Hesap Belgeleri
Son 3 aya ait banka hesap dökümleri, araba ya da emlak kayıtları, SGK hizmet dökümü gibi belgeler eklenmeli, varsa başka garantöre ait belgeler de ibraz edilmelidir.

10. Davet Mektubu
Başvurduğunuz ülkede sizi davet eden kişi / kurum varsa, başvurunuzu güçlendirmek adına vize davet mektubu talep edebilirsiniz.

Seyahat Sigortası