Covid-19 pandemisinin neden olduğu kapanmalar, formda kalmanın diğer yöntemleri son derece kısıtlandığı için birçok insanın koşuya başlamasını sağladı. Pandeminin en yoğun döneminde, İngiltere’de yeni başlayanları veya koşuya ara verenleri 5 km koşmaya yönlendirmek için tasarlanan Couch to 5k uygulaması önceki yıla göre %92 daha fazla indirildi ve MapMyRun ve Strava gibi diğer takip uygulamalarının kullanımı da katlanarak çoğaldı. Türkiye’de ise haftada en az bir defa koşanların oranı %48,2’ye yükselirken koşu sporuyla ilgilenenlerin %86,4’ü pandemi sonrasında daha sık koştuklarını ifade etti. 

Genel durumun tam tersine, koşmaya başladıktan sonra sadece üç yıl içinde maraton koşma noktasına gelen bir kişi ise koşu sürecinin neredeyse durma noktasına geldiğini fark etti.  

Bess’in koşu süreci

29 yaşındaki Bess, koşmaya ilk defa 2017 yılında başladığını söylüyor. 

“Dans, fitness, spor salonu, doğa yürüyüşü yapmıştım ama koşmayı hiç denememiştim. Sanırım vücudumu yeni bir yönde kullanma deneyi olarak başladı. Tamamen farklı bir şey yapmak için kendime meydan okumak istedim.”

Bess, başlangıçta koşarken zorlandığını itiraf ediyor. Doğru nefes alıp vermekte ve koşamayacağı düşüncesini yenmekte zorlanmış. 

Ancak koşmaya başladıktan sonraki üç yılda, Bess hayır amaçlı iki 5km koşuyu, 10 km koşuyu ve Londra’da düzenlenen Hackney Yarı Maratonu dahil olmak üzere üç yarı maratonu tamamlamayı başarmış. 

İlk yarı maratonunu koşmadan önce Bess’in koştuğu en uzun mesafe yaklaşık 15 km olduğu için bir anda rutin koşu mesafesinin iki katını koşmak kendisi için büyük bir adım olmuş.

Bess şu ifadeleri kullanıyor: “O dönemde yaptığım en zor şeyin bu olduğunu hissediyordum. Yarı maratona hazırlanırken birkaç ay boyunca hafta sonları 15 km’ye varan mesafeler koşmama rağmen ilk yarı maratonuma hazırlanmak için hiçbir şey yeterli değildi.”  

Ancak gün geldiğinde Bess ilk yarı maraton deneyimine bayılmış. “Tezahürat yapan kitleler eşliğinde Londra’yı koşarak kat etmek muazzam bir deneyimdi.” diyor.

“Çok yorucu ve duygusaldı ama etrafımdaki koşucular bana çok ilham verdi. Koşmaya devam etmek için onlardan ve yol kenarındaki arkadaşlarımdan güç aldım ve ilk yarı maratonumu iki buçuk saatte tamamladım. İlk defa yarı maraton koşan biri için pek de kötü bir derece değil! 

“İlk yarı maratonumdan sonra bir daha koşmak için sabırsızlandım ve sonraki hafta ikinci yarı maratonuma kaydoldum!”  

Sonraki adım: Maraton! 

Bess, koşma hastalığına yakalandıktan sonra ilk maratonunu tamamlamayı hedeflemiş. 

“Her koşucu içten içe maraton koşmayı hayal eder, değil mi?”

“Kanser Araştırma Derneği’nin 2020 Londra Maratonu için gönüllüler aradığını duyduğumda fazla düşünmeden evet dedim!”  

İnternette farklı antrenman programlarını araştıran Bess, sıkı bir antrenman programı ile hazırlanmaya başlamış. Hafta içinde birkaç kısa koşu, pazar günü ise uzun bir koşu yaparak kat ettiği mesafeyi 12 hafta içinde istikrarlı biçimde uzatmayı planlamış.

“Ayrıca, bacaklarımın yeterince güçlü olmasını sağlamak için bir kişisel antrenör ile ağırlık çalışmasına başladım. En çok enerjiyi nelerden kazandığımı keşfetmek için beslenmemi ve özellikle uzun bir koşudan önceki gece yediklerimi takip ettim.”

Bess, kapanmalar başladığında koşu mesafesini 29 km’ye kadar uzatmayı başarmış. 

Plan değişikliği

Bess, 2020 Londra Maratonunun 19 ay ertelenerek Ekim 2021’de koşulacağını öğrendiğinde yıkılmış. “Aralıksız 29 km koştuktan sonra kendimi o kadar hazır hissediyordum ki, büyük bir hayal kırıklığı yaşadım.”   

Birçok kişi gibi Bess de eve kapanmış ve antrenman yapacak enerjiyi ve sabrı bulamamaya başlamış. Koşu programı tamamen durma noktasına gelmiş. 

“Koşmak benim için bir tür terapi olduğu ancak bir türlü yapamadığım için bu dönem benim açımdan çok zordu.” 

Bir süre sonra, Bess arkadaşlarının evden çıkıp koşmaya başladığını fark etmiş; üstelik bazıları ilk defa koşuyormuş. Bu durum onun da tekrar dışarı çıkıp antrenman yapmaya başlaması için ilham kaynağı olmuş. 

“İlk kez koşuyormuş gibi hissettim. Arkadaşlarımın ve ailemin, hatta tanımadığım insanların olağanüstü desteği bana harika bir güç verdi!” 

“Dünya felaketlerle boğuşurken koşmak bana huzur veriyordu ve sorunlarla başa çıkmakta zorlandığım anlarda dengemi korumamı sağladı.” 

Eskiye dönüş

Bess, Ekim 2021’e ertelenen Londra Maratonuna hazırlanırken tekrar eski düzenine döndü. Üstelik, hem fiziksel hem de ruhsal olarak hiç olmadığı kadar formda olduğunu hissediyor.

“Koşmak düşüncelerimi herkesten ve her şeyden uzaklaştırıyor.” 

“Hala kötü günler geçiriyorum ancak iyi günlerimin nasıl hissettirdiğini hatırlıyorum ve cesaretimi topluyorum. “

“Tek pişmanlığım koşmaya daha erken başlamamış olmak!” 

  

 

px Sıfırdan başlayıp üç yıl içinde maraton koşmaya hazır olun!