Sigorta Acenteliği Açmakta Aranan Koşullar Nelerdir

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre İstanbul’da yaklaşık 5 bin, tüm Türkiye’de ise 16 bin acente faaliyet gösteriyor; sigortacılık sektörünün acentelik tarafında çalışanların sayısı bu rakamlara göre 50 bine ulaşıyor. Sigorta acenteliği açmakta aranan koşullar nelerdir sorusunun cevabı, yönetmelikte gidilen değişikliklikle daha bir kolaylık kazanıyor… Sigorta acenteliği açmakta aranan koşullar, sigorta acentelik şartları konularından önce, ülkemizde hayli gelişmiş ve gözde bir meslek olan sigortacılık sektörü konusunda bilgi edinmekte fayda var. İş yatırımı olarak sigorta acentesi açmak isteyenlerin öncelikle girişimci bir ruhu, gözlemciliğe yatkın bir karakteri ve araştırmacı içgüdüleri olması gözle görünür avantajlar sunacaktır. Ayrıca bilindiği üzere sigorta sektörünün taşıttan sağlığa farklı kolları mevcut. Dolayısıyla acenteliğini almadan önceden ülkemizde hizmet veren sigorta firmalarını araştırmak ve bu firmaların bayilik şartlarını incelemek önemli
bir adım olacak.

Sigorta Acenteliği Koşulları

Acenteliğini almak üzere başvuracağınız firmayı seçip, kendiniz ve ofisinizde çalışanlar için uygun koşulları sağlayabileceğinizden emin olduktan sonra işin resmi prosedürüne başlamaya hazırsınız… Tabii öncesinde Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan ve 22 Nisan 2014 tarihi itibarıyla birtakım değişikliklere gidilerek, resmi işlemlerin farklılık gösterdiği Sigorta Acentaları Yönetmeliği’ni okuyup, sigorta acentesi açma şartlarının detaylarına da hakim olmak kaçınılmaz bir şart olacak. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen uygunluk belgesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne acentelik için yapacağınız başvuru, levha kayıt işlemleri gibi bir süreç sizi bekliyor. Bu sürece girişmeden önce bilinmesi gerekenler de mevcut. Buna göre Türkiye’de yerleşik olmak, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak, belirli suçlardan hüküm giymemiş veya ceza almamış olmak, önceki ticari faaliyetlerinde iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olmak ve tabii teknik personel vasıflarına sahip olmak gibi şartlara uyulması zorunlu. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yönetmelikte yapılan değişikliklerle: Acentelerin beyan edecekleri mal varlıklarının değeri 25 bin liradan az olmayacak, acenteler mesleki faaliyetleri nedeniyle verebilecekleri zararlardan sorumlu olacak, mevzuata aykırı olmamak şartıyla unvanlarında ilave ifadeler de kullanabilecek,  sigorta ve emeklilik şirketleri durumlarını, yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren 6 ay içinde bu yönetmelik hükümlerine uygun hale getirecek. Diğer değişiklikler ise: Şahıs acentesi sahipleri ve limited şirket müdürleri için 2 yıl olan tecrübe süresi yerine artık 1 buçuk yıl yeterli görülürken; teknik personel deneyim süresindeyse lise-dengi okul ve ön lisans programlarından mezun olanlar için 6 ay aranıyor. Ayrıca 4 yıllık okul mezunları için ise tecrube süresi artık aranmıyor.

Sigorta acenteliği açmakta aranan koşullar konusunda gidilen değişikliklerden bir diğeri de sigorta şirketi ile acentenin arasında sözleşme yapılması şartı. Yanı sıra belirtilene göre acentelerin olmadığı yerlerde sınırlı sorumlu acentelerin hizmet vermesi uygulaması da kalktı. Eski yönetmelikte bir mekanda sadece 1 acente faaliyet gösterebilirken, bu sayı artık üçe yükseltildi.

Sigorta acentesi olmanın şartları nedir konusuna kısa bir ön girişi, yukarıdaki bilgilerle yapmış olduk… Sigorta hizmetleri arasında yer alan ve yolda aracınıza gelebilecek zararlara karşı güvence sağlayan kasko sigortası konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgiye ise 7 / 24 Generali aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası ve Kasko Fiyatı

Sigorta Acenteliği Açmakta Aranan Koşullar” 14 adet

 • musa yener

  ben 4 yıılık işletme fakültesi mezunuyum ve segem belgem de var ve 2 yıllık sigortacılık poliçe kesme bilgim var. sigorta acenteliği açabilmem için 18 ay sigorta acenteliğinde sigortalı olarak çalışmış olmam şartı var mıdır. acil bilgi alabilir miyim.

  • Generali

   Sayın Yener,
   Sigorta Acenteleri Yönetmeliğinin ilgili maddelerinde bahsetmiş olduğunuz konularla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
   Saygılarımızla,
   Generali

   • Esra

    Sigorta acentesi acmak istiyorum 4 yillik arkeoloji muzenuyum acabilir miyim

    • Generali

     Merhabalar,
     Acente başvurusu için http://www.gnr.li/acente-basvuru linkindeki acente başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. İyi günler dileriz.

 • ismail bilgiçoğlu

  acentanız olmak istiyorum mal varlığım var sizlerden nasıl başvuru yapmamı ve başvuruyu nerde yapabilirim

  • Generali

   Sayın Bilgiçoğlu,
   Acente başvurusu için http://www.generali.com.tr/acente-basvuru-formu/ linkindeki acente başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra tarafınıza geri dönüş yapılarak detaylı bilgi verilecektir.
   Saygılarımızla,
   Generali

 • Anıl

  Lisans mezunuyum yeterli mal varlığımda var sigorta acenteligi acmak istiyorum yeni mezunum ve nasıl bi yol izlemeliyim bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

  • Generali

   Merhabalar,
   Acente başvurusu için http://www.gnr.li/acente-basvuru linkindeki acente başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. İyi günler dileriz.

 • harun

  iyi günler ben isletme fakültesinde 4 sınıf öğrencisiyim kendi acente mi açmak istiyorum .Gerçek kişi tüzel kişi acente müdürü dört yıllık yükseköğretim kurumları ( sigortacılık ve bankacılıkla) ilgili olan bölümlerde mesleki deneyim şartı aranmıyor bu işletme bölümünü de kapsıyor mu ? bu yıl bankacılık ve sigortacılık dersleri gördük yeterli oluyor mu

  • Generali

   Merhabalar,
   Acente başvurusu için http://www.gnr.li/acente-basvuru linkindeki acente başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonrasında size ayrıntılı bilgi verilecektir. İyi günler dileriz.

 • Halil cam

  Arkadaşlar bütün sorularınızın kesin ve doğru cevaplarını burada bulabilirsiniz http://www.tsb.org.tr/default.aspx?pageID=654&yid=8

 • Burak

  Merhaba,

  ben Almanyada Ikamet etmekteyim, ve Türkiyeye kesin dönüs arzusundayim.
  Mesleki eytimimi Sigortaci olarak tamamladim. Almanyada ögrenim gördügüm ve aldigim belgerimle Türkiyede, Acente icin basvurabilirmiyim??

  Saygilar
  Burak Altun

  • Generali Sigorta

   Merhaba Burak Bey,
   Acente başvurusu için http://www.gnr.li/acente-basvuru linkindeki acente başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. İyi günler dileriz.

 • Generali Sigorta

  Merhabalar Serkan Bey,Web sitemizde iletişimin altındaki acentelik başvuru formunu doldurmanız halinde bulunduğunuz lokasyonla ilgili bölge müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız sizinle en kısa zamanda iletişime geçecekler.
  Bilgilerinize sunarız.

Yoruma kapalı.