Sigorta Eksperi Nedir Nasıl Olunur

Önceden ödenen prim karşılığında risklerin sigorta şirketine transferini kapsayan iki taraflı sözleşmeye verilen isim olan sigorta ürünleri; sağlıktan ferdi kazaya sizi; yangından hırsızlığa evinizi, yolda kaldığınız durumlardan kazalara aracınızı korumaya yönelik hizmet sunar. Bu hizmetler, hayatın hemen her alanında meydana gelebilecek riskler konusunda kendinizi, sevdiklerinizi, arabanızı ve yaşam alanınızı güvence altına almanızı sağlar. Sigortalar kaça ayrılır ve türleri nelerdir konularında detaylı bilgiye bir önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz. Sizi bu riskler konusunda korumak üzere çalışan sigorta eksperi nedir nasıl olunur, sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Sigorta Eksperi Olmak

Gelelim sigorta eksperi nedir, sigorta eksperi nasıl olunur ve sigorta eksperi ne iş yapar sorularının cevabına… Sigorta Eksperleri Derneği’Nin verdiği bilgiye göre: Sigorta eksperi sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutad meslek olarak yapan tarafsız ve bağımsız kişidir. Yani en açık anlamıyla; sigortaya konu olan risklerin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini belirleyen uzmanlara sigorta eksperi denir.

Ekspertiz Nedir?
Ekspertiz, bir aracın veya gayrimenkulün bilirkişiler tarafından değerinin belirlenme işlemine denir.

Sigorta Eksperi Ne İş Yapar?

Verilen rakamlara göre ülkemizde bin civarında sigorta eksperi görev yapıyor. Peki,  sigorta eksperi nasıl olunur ve sigorta eksperi ne iş yapar Eksperlerin asıl görevleri, sigorta edilen risklerin gerçekleşmesi sonucu ortaya çıkan kayıp veya hasarın neden ve niteliği ile miktarını bizzat inceleyip belirlemektir. Sigorta eksperi, konusu sigorta olmak kaydıyla, sözleşme öncesinde mutabakatlı kıymet ve ön ekspertiz raporlarının hazırlanması; hasar öncesinde ise hasar riski konusunda gözetim faaliyetlerinde bulunabilir. Bir eksper, ekspertiz görevini aldıktan sonra, Levha kaydı silinmiş veya herhangi bir nedenle görevini tamamlayamayacak durumda ise, taraflar bir başka eksper atayabilecekleri gibi, İcra Komitesinden bir eksper görevlendirilmesini de talep edebilir. Sigortacılıkta her branşın da uzman eksperleri bulunuyor. Yani, her eksper her hasara bakmıyor; kendi uzmanlık alanı neyse, sigorta şirketi eksperleri ona göre görevlendiriyor.

Sigorta Eksperi Nasıl Olunur?

Ülkemizde eksperlik faaliyetinde bulunulmak için kişilerin Türkiye’de yerleşik, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip ve iflas etmemiş olması, konkordato ilan etmemiş olması gereklidir. Kara araçları alanında eksperlik yapacak olanların en az iki yıllık, diğer sigorta branşlarında da dört yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olunma şartı aranır. Hazine Müsteşarlığı’nın eksper ihtiyacı oluştuğuna kanaat getirmesi halinde, adaylar; ülke çapında veya il bazında en az üç ay süreli eksperlik kurslarına katılır ve bu kursu başarı ile tamamlaması gerekir.

Generali’nin tasarladığı bireyselden kurumsala sigorta hizmetleri konusunda detaylı bilgi almak için bu linki tıklayın.

Sigorta Eksperi Nedir Nasıl Olunur” 4 adet

 • guray

  Ben emekli jandarmayim.10 yil trafik gorevi yaptim.jandarma genel k.ligindan 3 ay kurs aldim.eskisehir bolge trafikten kaza be bilirkisilik sertifikam mevcut.acaba eksperlik yapabilirmiyim ne yapmam gerekir tskl.

 • Ahmet ZAN

  Merhaba, ben eşimin özel durumu dolayısı ile Erzincan’a taşındım ve daha öncesinde açtığım emlak dükkanı zarar ettiği için kapattım. Acaba yukarıda belirtilen kriterlere ters düşmüş oluyor muyum ? Şirket batırmış sayılır mıyım yani ? Bilgili birisinin cevap vermesini rica ediyorum. Sigorta eksperi olmak şuan için birinci derece hedefim, cevaplarsanız sevinirim.

  • Generali Sigorta

   Merhaba Ahmet Bey,
   İletişim bilgilerinizi bize özel mesaj olarak iletebilirseniz, Kişisel Sigorta Danışmanlarımız konuyla ilgili size detaylı bilgi vermekten memnuniyet duyacaktır.En yakın zamanda konuyla ilgili size geri dönüş yapılacaktır.
   İyi günler dileriz.

Yoruma kapalı.