dogru_besin_takviyeleri_nelerdir

Besin takviyeleri milyarlarca dolarlık küresel bir endüstridir. Daha sağlıklı ve zinde olmanıza yardımcı olur. Peki, bütün takviyeler eşit derecede faydalı mıdır? Yaşam tarzınıza bağlı olarak en fazla hangilerine ihtiyaç duyarsınız? Birçoğu, soğuk algınlıklarını önlemek için C vitamininden hamileler için demir takviyesine kadar ihtiyaç duyduğumuz ekstra sağlık desteğini sağlayabilir. Hadi gelin, hayatınızda ihtiyaç duyabileceğiniz takviyelere ve bunları, faydalarını hissedebileceğiniz şekilde nasıl güvenle alabileceğinize göz gezdirelim.

Her zaman olduğu gibi, diyetinizde veya yaşam tarzınızda herhangi bir değişiklik yapmak istiyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışın.

Demir

Kimler için faydalı? Hamile ve regl olan kadınlar, faal çalışanlar

Neden? Demir kan hücrelerinizin vücudunuza oksijen pompalamasına yardımcı olur. Birçoğumuz ihtiyaç duyduğumuz demiri bol çeşitli ve sağlıklı bir diyetten alırız ancak yeterince alamadığınızdan endişeleniyorsanız bir takviye kullanmanız anemiyi (demir eksikliği) önleyecektir. Bu, özellikle hamile veya regl olduğunda çok kan kaybeden kadınlar için faydalıdır. Ancak dozajı önerilen düzeylerde tuttuğunuzdan emin olmak için doktorunuza danışmalısınız.

B12 Vitamini

Kimler için faydalı? Yaşlılar, veganlar ve vejetaryenler

Neden? Yaşlandıkça daha fazla B12’ye ihtiyaç duyarsınız ancak özellikle vejetaryen veya vegansanız bunu yeterli miktarda balık, kümes hayvanları ve süt tüketimi yoluyla diyetinize dahil etmeniz zor olabilir. Bazı yiyecekler B12 Vitamini ile güçlendirilmiştir ancak eksiklerinizi tamamlamak için takviye almanız faydalı olabilir.

C Vitamini

Kimler için faydalı? Bütün aile, özellikle çocuklar ile soğuk algınlığına ve öksürüğe yatkın yetişkinler

Neden? Muhtemelen en çok bilinen vitamin olan C Vitamini, önemli bir antioksidandır. Kış mevsimi yaklaştıkça her gün bir tablet almak soğuk algınlığını ve gribi uzak tutmaya yardımcı olabilir. Hatta bazı araştırmalar vücudun kötücül hücrelerle savaşmasına yardımcı olduğu için kanseri önlemede faydalı olabileceğini ortaya koymuştur.

Spirulina

Kimler için faydalı? Alerjisi veya enerjik yaşam tarzları bulunanlar

Spirulina, tropik ve subtropik ortamlarda yetişen bir alg türüdür. Protein, vitamin, mineral ve yağ asitleri ile doludur, bu yüzden sağlıklı bir sabah içeceğine harika bir ilave olur. Ayrıca mast hücrelerinde Histamin salımını azalttığı kanıtlanmıştır—bu kimyasalın aşırı üretimi alerjileri tetikleyebilir, bu yüzden Spirulina (veya kuzeni Klorella) antihistaminik tabletlere doğal bir alternatif olabilir.

Farkındalıktan öğle atıştırmalıklarına kadar, sağlıkla ilgili püf noktalarının gündelik yaşamınızı nasıl dönüştürebileceğine dair en yeni içeriklere sahibiz:

Hem iş yerinde daha sağlıklı beslenmek hem de ofiste düzenlenen doğum günlerinde pasta yemek mümkün!

Forma girmek mi istiyorsunuz? Koşu bandını bırakın ve heyecan verici yeni egzersiz trendlerini deneyin

Teknoloji akıl sağlığınıza nasıl faydalı olabilir?

 

 

 

px Sizin için en doğru besin takviyeleri nelerdir?