Sömestr Tatili Dönüşü Valiz Hazırlamanın Pratik Yolları

Sömestr tatili devam ediyor, tabii ailece çıkılan tatillerin keyfi de sürüyor. Tatil için yola çıkmadan önce yaptığınız tüm hazırlıklar ve aldığınız tüm önlemler, evinizden yola koyulmanın rahatlığını taşıyordu. Yola kolay ve güvenli bir biçimde çıkmadan önce sömestr tatili yoluna koyulmadan bu uyarıları dikkate almalı başlıklı yazımıza da göz gezdirdiğinizi düşünüyoruz. Ne var ki her tatilin bir de dönüşü var! Evden yapılan hazırlıkla, tatilde konaklanan yerden çıkıştaki hazırlık ne zaman ne de rahatlık açısından aynı özellikleri taşımıyor. Örneğin evde titizlikle hazırlanan ve tüm eşyaların sığdırıldığı valizler tatil dönüşü asla aynı rahatlıkta hazırlanamaz, tatilde satın alınan hediyelik eşyalar; birbirine karışan giysiler tam olarak valize sığmaz. Valizler ne kadar düzensiz olursa, aracın bagajını yerleştirmek de o kadar zorlaşır! İşte, sömestr tatili dönüşü valiz hazırlamanın pratik yolları.

Pratik Valiz Hazırlama

Tatile çıkmadan önce yanınızda götüreceklerinizi listelemek, özellikle çocukların eşyalarında eksik olmaması için titizlikle seçim yapmak, yolda ihtiyacınız olabilecekleri hazırlamak konularında günler öncesinden vaktiniz vardı. Yine de valiz hazırlamanın asla sonu gelmeyen bir durum olduğunu biliyoruz, insan her an valizin içine yeni bir şey tıkıştırmak ya da boşa taşınacağını düşündüğü bir başka şeyi de bir anda çıkarıp evde bırakmak ister. Bunun için de o valizi hazırlamak sahiden eziyet haline gelir. Üstelik bunlar evinizin rahatlığında zamanınız bol da olsa, yine de çekilen dertler. Tatilden dönüş yoluna çıkarken misafir kaldığınız evden ya da konakladığınız otel odasından ayrılacakken son ana kadar insan o valizlere dokunmak bile istemez. Genellikle de içindeki eşyalar sağa sola dağılmış, çocukların oyuncakları mekanın her yerine saçılmış olur.
O zaman öncelikle sakin olup derin bir nefes almakla başlamalı işe! Valiz toplamayı sakın son ana bırakmayın. Yola çıkacağınız saatten mutlaka 12 saat öncesinde valizlere nelerin yerleşeceğini belirlemiş olu hatta son 12 saat içinde kullanılacak giysiler ve eşyalar hariç olanlar için bir daha açmamak üzere bir valiz yapıp, kapatın!
Tatilde satın alınan eşyalar ve hediyelikler için yanınızda boş bir valiz getirdiyseniz sizden şanslısı yok. Evden çıkarken boş bir valiz taşımak anlamsız bir düşünce gibi gelebilir ancak dönüşte açık kalan eşyaları düzenlediğiniz valizlere tıkıştırmaktansa, boş valizin rahatlığını işte şimdi yaşayacaksınız.
Eşyaları valizlere yerleştirirken gruplandırmak işi pratik hale getirir. Bir liste yapıp giysilerden kozmetik ürünlere, aksesuarlardan çocukların oyuncaklarına kadar valize sığması gereken her şeyi alt alta yazın. Valizleri de ebatlarına göre, bu listeye uyacak şekilde ayırın. Eve dönüp de kirlileri temizlerden ayırmaya çalışmak, ayakkabıların altında çocukların ‘hemen o an istedikleri’ oyuncaklarını aramaya çalışmakla vakit kaybetmemiş olursunuz. Tatile çıkmadan önce valizler için bu tür bir liste yaptıysanız işiniz daha da kolay, o listeyi atmadığınızı farz ediyoruz!
Valizleri hazırlarken kalın kumaşlı, ağır giysileri en alta koyun. Diğer giysilerin mümkün olduğunca çok katlanması ve size yerden kazandırması önemli bir detay. Dönüş yolu için yaptığınız hazırlığın işinizi kolaylaştıran yanı, giyisiler eve döndüğünden buruşup, kırışmaları sorun yaratmaz. Kişisel bakım eşyalarını seyahat boyu tercih ettiyseniz, doğru bir seçim yaptınız! Bir çoğu boşalmış olacağı için yerleri valiz değil, çöp kutusu olacak.
Valizlerin arabaya sığması konusunda işinizi kolaylaştıracak detaylar da var elbette. Örneğin daha düzenli olmak için hafiflikleriyle tercih edilen polikarbonat bavullar ya da esnek ve yumuşak çantalar tercih etmek gibi. Tabii bu seçim araba bagajına sığdırmanız gereken valiz sayısı ile ilintili olacak…
Yolda ihtiyacınız olacak eşyalar için ayrıca küçük bir çanta hazırlamak ve onu el altında bulundurmak, bagaj içindeki valizleri kurcalayıp ihtiyacınız olan şeyi aramaya çalışmaktan çok daha pratik olacak.
Dönüş yoluna çıkmadan önce aracınızın son kontrollerini yapmayı unutmayın. Dinlenmiş ve yola hazır olduğundan emin hissetmeniz de güvenli bir dönüş yolu için önemli detaylar… Yolda başınıza gelebilecek olumsuzluklar konusunda aracınızı kasko sigortası güvencesi altına almış olmanız da uzun yolda güvende hissetmenizi sağlayacak önemli etkenlerden biri olacak.px Sömestr Tatili Dönüşü Valiz Hazırlamanın Pratik Yolları