mailing_ana_gorsel.jpg

Herkes zaman zaman strese girer. Ancak stres her zaman zararlı değildir—aslında, küçük dozlarda stres iyi bir şey olabilir; üretkenliğinizi ve başarı hissinizi artırabilecek mutluluk ve heyecan hislerini tetikler. Bazen de uzun süre boyunca stresli olmanızı sağlayabilecek olumsuz durumlar meydana gelerek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Stresin sebepleri nelerdir?

Stresli hissetme durumu çok yaygındır ve dünya çapında birçok kişi bu hissi yaşar. Sadece Birleşik Krallık’ta insanların neredeyse üçte ikisi (%74) 2018 yılı içinde çok fazla baskı altında olduğunu veya başa çıkamadığını hissettirecek kadar strese kapılmıştır. Yine 2018 yılında yürütülen bir çalışmaya göre; Türkiye, %52 stres ortalaması ile 140 ülke arasında 11. sırada yer almıştır. ABD’de ise insanların %77’si düzenli olarak stresin fiziksel belirtileriyle karşılaştığını, %73’ü de psikolojik belirtilerini gördüğünü bildirmiştir.

Stres genellikle; büyük değişikliklere yol açan olaylar, belirsizlik dönemleri veya büyük baskılar yüzünden tetiklenir. Sebepleri kişiden kişiye değişmekle birlikte, bazı ortak tetikleyiciler arasında uzun süreli hastalık veya yaralanma, yas, çocuk sahibi olma, işini kaybetme, sınav baskısı, iş yerindeki sorunlar veya parasal sıkıntılar yer almaktadır.

Stresle başa çıkmak için ipuçları

Stresin zihinsel olduğu kadar fiziksel şekilde de ortaya çıktığını öğrenmek şaşırtıcı olabilir. Moral bozulması ve asabi hissetmenin yanı sıra, konsantrasyon güçlüğü, uyku bozuklukları, mide rahatsızlıkları ve kronik baş ağrıları gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu, vücudunuzun dinlenmeye ihtiyaç duyduğunu söyleme biçimidir ve bunlara kulak vererek stresi yönetmeye yönelik adımlar atmanız çok önemlidir.

Strese girmenize yol açan durumlar hakkında bir şey yapamıyor olsanız da, sizi nasıl etkilediğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca yalnız olmadığınızı hatırlamanız her zaman faydalıdır. Sizin için stresi azaltmanın beş basit yöntemini derledik. Kendinizi stresli hissetseniz de hissetmeseniz de sakin kalmanız ve kontrolün sizde olduğunu hissetmeniz için bunları gündelik alışkanlıklar haline getirmenizde fayda var.

İlginizi çekebilecek blog yazılarımızı takip edin:

https://www.generali.com.tr/blog/evde-uzun-sure-saklanabilen-besinler/

https://www.generali.com.tr/blog/koronavirus-gunlerinde-evde-hijyen-nasil-olmali/

https://www.generali.com.tr/blog/butce-dostu-kis-yemekleri-pisirmek-icin-puf-noktalari/

 

 

px Stresle başa çıkmak için ipuçları