su baskını, sel

Beklenenden çok daha fazla yağmurun yağmasıyla, yetersiz kalan alt yapı sonucunda, ev ve iş yerlerini su basabilmektedir. Doğal afetleri engellemek mümkün olmasa da, bazı önlemler alınabilir. Meteoroloji tarafından, şiddetli yağış uyarısı verildiğinde, evlerin giriş katlarında veya çatı katında oturanlar, gerekli önlemleri almalıdır. Pencere ve kapı gibi, alt kısımlarından su girebilecek yerler, kum torbalarıyla kapatılmalıdır.

  • Baskın sırasında, suya dayanıklı olmayan yerlere koyulacak kum torbaları, suyu çekeceği için uygulanabilecek basit çözümlerdendir.
  • Yağışlardan en çok etkilenen yerlerden olan çatı katlarında da çatı için gerekli tedbirler alınmalıdır.
  • Oluşabilecek hasarı en aza indiren tedbirlerle, can ve mal güvenliği sağlanabilir.
  • Sel oluştuğunda araç içindeyseniz, aracı terk ederek yüksek bir yere çıkmalısınız.
  • Su baskınına dışarıda yakalandıysanız ve yürümeniz gerekiyorsa, suyun durgun olduğu yerlerde, bir sopa yardımıyla suyun derinliğini kontrol ederek yürümelisiniz.
  • Sel sularının içine tehlikeli maddeler veya kanalizasyon sularının karışma riskine karşı, mümkün olduğunca sudan uzak durulmalıdır.
  • Su baskını sırasında dışarıda olmak, evde olmaktan daha tehlikeli olacaktır. Mümkünse eve gidilmelidir.
  • Sel suları, önüne çıkan her şeyi sürükleyeceği için, evlerin üst katlarına çıkmak doğru bir davranıştır.
  • Evlerin içinde bulunan elektrik kablolarından ve elektrikli aletlerden uzak durulmalıdır. Sigortaların kapatılması en doğrusudur.
  • Sel suyu ile temas eden yiyeceklerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Konut Sigortası ile evinizi sel ve su baskını gibi olası risklere karşı koruma altına alabilirsiniz.

Su Baskını Nedir?

Ani ve çok miktarda yağış oluştuğunda veya karların erimesi sonucunda, bir bölgenin sular altında kalmasıyla su baskınları oluşabilmektedir. Baraj setlerinin yıkılmasıyla su baskınları oluşsa da, bu nadir yaşanan bir durumdur. Bir doğal afet olan su baskını sırasında evde olunabileceği gibi, sele dışarıda da yakalanmak olasıdır. Dışarıda olunduğunda, bulunabilen en yüksek yerlere çıkmak mantıklı olacaktır. Sele evde yakalanıldığında, selden korunmak için üst katlara çıkmak gerekir. Su baskını, zeminden yukarı, yavaş yavaş olacağından, yardım gelene kadar konutların üst katlarında beklenmesi faydalı olacaktır.

Su Baskınları En Çok Nerelerde Görülür?

Selden korunmanın yolları arasında en temel olan ağaçlandırmadır. Toprağın, ağaç ve ormanın yağmur suyunu çektiği bilinmektedir. Betonlaşmanın olduğu yerlerde ise toprak zemin ve ağaçlık yerler çok azdır, bu sebeple son yıllarda, sağanak yağışlarda büyük şehirlerde sel baskınları daha fazla görülmeye başlamıştır. Bir başka problem ise dere yataklarına veya dere hat boyuna yapılan binalar sebebiyle yağmur sularının gidecek yer bulamamasıdır. Kalabalık şehirlerde, alt yapı yetersizliği nedeniyle sel suları yer altına çekilemediği için problem artmaktadır. Bilhassa büyük şehirlerde seli önlemek için yapılaşma ve alt yapı sorunlarına dikkat etmek gerekmektedir.

Öte yandan, su baskınlarının olduğu yerler, ülkenin en çok yağış alan bölgeleridir. Türkiye’nin en çok yağış olan bölgesi olan Karadeniz Bölgesi, su baskınlarının en çok yaşandığı yer olduğundan tedbirler burada yoğunlaşmalıdır. Bu bölgelerde konutların yapıları, her an yaşanabilecek olan sel felaketlerine karşı dayanıklı olarak tasarlanmalıdır. Yaşanabilecek su baskınlarında, evlerin zemin ve giriş katları ile çatı katları risk altındadır.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)