businessman commuter with bicycle and smartphone on the way to work in city.jpg

Plastikten yiyecek atıklarına, palm yağından iklim değişikliğine kadar birçok alanda çevresel sürdürülebilirlik teması önem kazanıyor. Ancak sürdürülebilir yaşamın insan sağlığına faydaları genellikle pek ayrıntılı biçimde  incelenmiyor. Basitçe söyleyecek olursak, doğa için iyi olan genellikle sizin için de iyidir. İşte sürdürülebilir yaşamın siz ve çevre için faydaları…

Etsiz ‘Pazartesi’

Et bakımından zengin bir diyet; obezite, kanser ve kalp hastalığı riskinizi artırmaktadır. Ayrıca yapılan çalışmalar, kırmızı et ve bağırsak kanseri arasında bir ilişki bulunduğunu ortaya koymuştur. Yanısıra, çiftlik hayvanları tabanlı gıda üretimi, dünya çapındaki sera gazı emisyonlarının yaklaşık beşte birinden sorumlu olduğu için, çevreye daha çok zarar vermektedir. Oysaki; meyve, sebze, balık ve tahıl bakımından zengin bir diyet kalp krizi, diyabet ve bazı kanser risklerini azaltırken zihinsel ve fiziksel açıdan formda kalmayı desteklemektedir. Sebze Yemekleri gibi bir yemek tarifi uygulaması kullanarak pazartesi günlerini et tüketmeden ve sebze yiyerek geçirmeye ne dersiniz?

Su şişenizi değiştirin

Plastiğin çevreye zararlı etkisi herkesçe bilinir, ancak bazı plastikler insan sağlığı için de zararlı olabilir. Örneğin; yiyecek kaplarında ve su şişelerinde yaygın olarak bulunan BPA adlı bir plastik, bebeklerde ve çocuklarda yüksek tansiyon ile beyin ve prostat üzerindeki olumsuz etkiler ile bağlantılı olabilir. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor olsa da, su şişenizi BPA içermeyen bir şişeyle değiştirmekten zarar gelmez.

Emisyonsuz ulaşım

Ulaşım, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık üçte birinden (%29) sorumludur ve soluduğunuz havayı kirletir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4.300’den fazla şehirde yürütülen bir araştırmaya göre, kentsel nüfusun sadece %20’si hava kalitesi kılavuzlarına uygun alanlarda yaşıyor. Araç kullanmamak gündelik hayatın içinde her zaman mümkün olmasa da, otomobil paylaşımını bir yöntem olarak düşünebilirsiniz. Alternatif olarak, otomobil kullanmak yerine otobüse binin, bisiklet sürün ya da uzun bir yürüyüş yapın. Unutmayın; bu tarzın bir diğer faydası da egzersiz yapma imkanı sunmasıdır!

Sürdürülebilir enerji

Enerjinizi bir yenilenebilir elektrik tedarikçisinden temin ederek yaşadığınız bölge civarındaki hava kalitesinin iyileşmesine katkıda bulunun. Mevcut sağlayıcınız, enerjisinin bir kısmını yenilenebilir kaynaklardan elde ediyor olabilir ancak bu kaynakları yeterince kullanmıyorsa, bunu yapan enerji sağlayıcılarını araştırın. Temiz enerjinin maliyetleri düştükçe, ev sahiplerine gittikçe daha fazla çevreci tarife sunulduğunu da aklınızda bulundurun.

Sürdürülebilir moda

Geniş arazi ve bol miktarda su kullanan tekstil üretimi, çevre üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ancak unutmayın ki, bambu gibi sürdürülebilir moda seçenekleri gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bambu, tarım ilaçları kullanılmadan yetiştirilir ve yarım hektarlık alanda pamuğa kıyasla 10 kat daha fazla ürün alınır. Ayrıca; pamuktan yumuşaktır, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir ve de daha dayanıklıdır.

Sürdürülebilir yaşam zor gelebilir; zira, yapmanız gereken birçok değişiklik vardır. Bununla birlikte, çevresel sürdürülebilirlik haftada bir gün et yememek gibi küçük hedeflerle yola çıkarak kolaylaştırılabilir. Uygulamalar da iyi bir başlangıç noktası olabilir. Örneğin; karbon ayak izinizi hesaplayarak çevre üzerindeki etkinizi gösteren Karbon Ayak İzi Hesaplayıcı adlı app’i incelemek suretiyle konuya dair uygulamalar dünyasına adım atabilirsiniz.

Farkındalıktan öğle atıştırmalıklarına kadar, sağlıkla ilgili püf noktalarının gündelik yaşamınızı nasıl dönüştürebileceğine dair en yeni içeriklerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

İnfografik: Plastik kullanımını neden azaltmalıyız?

Beyin sağlığınızı korumanın basit yolları

Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek için en iyi smoothie tarifleri

 

px Sürdürülebilir yaşam hem size hem de Dünya'ya neden faydalıdır?