shutterstock_1167625579.jpg

Tatiller; dinlendiğiniz, rahatladığınız ve normal hayatınızda yüz vermediğiniz lezzetlerle kendinizi şımarttığınız özel zamanlardır. Ancak bu umursamaz tavır bazı tatilcilerin kilo almasına neden olabilir. Rahatlatıcı bir tatilden sonra en son isteyeceğiniz şey evinize zinde ve bronzlaşmış bir şekilde dönmenize rağmen kot pantolonunuza sığamamaktır; bu yüzden, bu basit adımları aklınızda tutarsanız hem kilo almaktan kaçınmış olursunuz hem de tatilin keyfini sürersiniz.

Egzersiz yapmaya zaman ayırın

Normal zamanlarda uyguladığınız ‘sağlıklı ye, sıkı antrenman yap’ rutinine ara vermeye çok hevesli olmanıza rağmen, tatilde de formda kalmanın birçok yöntemi var: Üstelik – en doğal hakkın olarak – spor salonundan bir süreliğine uzak kalmak suretiyle! Plajda rüya gibi bir gezinti yapmayı, otobüse binmek yerine görmek istediğiniz yerler arasında yürümeyi, hatta her sabah otel odanızda kısa bir süre yoga yapmayı deneyin.

Normal porsiyonlara bağlı kalın

Araştırmalar, her şey dahil kahvaltılarda sergilenen baştan çıkarıcı yiyeceklerle porsiyon kontrolü hissinin kaybolması gibi faktörler bir araya geldiğinde, ipin ucunu kaçırarak açık büfede aşırı yemek yemenin en sağlıklı beslenen kişilerin bile iradesini kırabileceğini göstermektedir. Kızarmış gıdaların büyüsüne kapılmadan önce tabağınızı meyve ve sebzeyle doldurun. Ayrıca yiyeceğiniz yemek miktarını kontrol altında tutabilmek için daha küçük bir tabak kullanın. Gittiğiniz restoranlarda, evde kullandığınız porsiyonun boyutlarını asla aklınızdan çıkarmayın ve yemek servisi ne kadar cömert olursa olsun, bir aperatifi ya da ana yemeği yanınızdakilerle paylaşmaktan korkmayın.

Gizli kalorileri dikkate alın

Bazıları 650 kaloriye varan oranlarla adeta bir kalori deposu olan plaj kokteylleri, uygulanan bir diyeti bozmanın en hızlı yoludur. Öyle ki; bu kokteyller sadece akşamdan kalma olarak değil, aynı zamanda başka fazlalıklarla da yatağınızdan kalkmanın bir tür teminatıdır!

 

px Tatilde sağlıklı kalmanın (ve eğlenmeye devam etmenin) yolları